Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2014, 10:00

Študenti zachránili históriu v Piešťanoch

Predstavujeme stavby nominované v prestížnej súťaži CE-ZA-AR. Hlasujte za cenu verejnosti.

Už po trinástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám každý deň predstavia jedno nominované dielo. Tak, ako ho vidia sami jeho autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cenu verejnosti tým, že svojej obľúbenej stavbe dáte hlas.

Kategória: REKONŠTRUKCIA A OBNOVA BUDOV

Elektráreň Piešťany
Autori:
 Vladimír Hain, Michal Ganobjak, Martin Paško, Zuzana Zacharová
Foto: Paťo Safko

Dnes predstavujeme Elektrárňu Piešťany. Budovu niekdajšej obecenej dieselovej elektrárne na Staničnej ulici č. 51 v Piešťanoch postavili podľa anonymného projektu a spustili ju v roku 1906. Pozoruhodným vnútorným priestorom bola vaľká hala s galériou, vybavená dômyselným strojovým a prístrojovým inventárom. Keď prestala plniť pôvodné poslanie, bola vyhlásená za technickú pamiatku. Vyše polstoročia objekt chátral. V roku 2008 sa rozhodol jej vlastník Západoslovenská energetika budovu zrekonštruovať a zriadiť v ňom vzdelávacie a kultúrne centrum. Rozhodli sa však dať priestor študentom a práve z tohto prostredia pochádza aj víťazný projekt. 

Jeho realizáciu predstavuje jeden z autorov Martin Paško:

„Vzorová a výnimočná bola celá cesta od prvotnej myšlienky až po realizáciu. To, že sa vyhlásila súťaž pre študentov, dalo šancu víťazom ich ideu skutočne zrealizovať. Prístup investora, vytvorenie samotného širokého realizačného tímu s mnohými odborníkmi (kultúrna pamiatka) a príkladná odborná historická analýza (za čo sme boli pochválení aj krajským pamiatkovým úradom), to všetko, myslím si, bolo na slovenské pomery vysoko nadštandardné.“


Pozrite si Elektrárňu Piešťany aj v galérii