Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2014, 00:02

Chata, akú svet nevidel. Steny domu tvorí skala a sklo

Nórske architektonické štúdio Jensen a Skodvin Arkitektkontor z Osla postavilo uprostred nádhernej prírody luxusné letné sídlo.


Skaly sa stali súčasťou interiéru. Snímka: Jensen & Skodvin Arkitektkontor

Nórske architektonické štúdio Jensen a Skodvin Arkitektkontor z Osla postavilo uprostred nádhernej prírody luxusné letné sídlo. Ich veľkorysý dom s bazénom na jednom z najkrajších fjordov Storfjord zapadol do okolitej krajiny bez straty jedinej vetvy či kameňa.

Jedinečná stavba zo skla a trámov pochádza z pera nórskej architektonickej kancelárie Jensen a Skodvin Arkitektkontor, ktorí sa preslávili práve vďaka citlivému prístupu k prírodnému bohatstvu a dokonale spracovaným návrhom, ktorý na prvom mieste ctí bohatstvo škandinávskych lesov a krajiny.Skúsení architekti Jan Olav Jensen a Borre Skodvin už niekoľko rokov postupujú pri návrhoch stavieb rovnakým spôsobom. Potom, čo prijmú zákazku, vydajú sa s klientom priamo do terénu na parcelu, kde má zamýšľaný objekt stáť. Rovno na mieste popúšťajú uzdu fantázii. Nechajú investora snívať, aby predstavy toho, ako bude majiteľ v novom dome žiť alebo ho používať, dostali aj pre nich jasnejšie kontúry.

Postupne potom prevádzajú jednotlivé útržky priania do reality a kompaktného celku. Rovnako tak, ako duo architektov rešpektuje želania budúcich obyvateľov, ctí aj krajinu a prírodný terénu.

Každá zóna má v dome presne vymedzený priestor. Prvé poschodie patrí spoločnému stretávaniu v kuchyni a jedálni. Na obývaciu izbu nadväzujú drevené terasy, ktoré obytnú časť prepájajú so saunou, vonkajším bazénom a úložnou kôlňou.Na poschodí je umiestnených päť samostatných spální. Každá má vlastnú terasu s vyhliadkou do troch strán, k úplne samostatnej veľkej spálni majiteľov patrí aj vlastná kúpeľňa, zvyšné štyri sa potom delia o dve oddelené miestnosti so sociálnym zariadením.

Pôdorysy jednotlivých blokov sú prispôsobené nielen vytúženému výhľadu a efektným momentom, ktoré si môžu obyvatelia každý deň pri vstávaní alebo večere užívať, ale predovšetkým skalnému masívu fjordu a urasteným boroviciam.

Dom bol dokončený na jeseň roku 2013 a patrí mladej rodine so synčekom – batoľaťom a psom. Príbuzní jazdí tiež radi, preto je stavba veľkorysá a priestranná.

Interiéry pre majiteľa prichystalo taktiež štúdio Jensen a Skodvin. Volili nadčasové a osvedčené kúsky z dreva a kovu, ako sú napríklad stoličky Wishbone od dizajnéra Hansa J. Wegnera, ktorý ich navrhol pre firmu Carl Hansen & Son už v roku 1949. Na jeseň a v zime im na väčšom komforte dodávajú ovčie kožušinky.

Dom dnes pôsobí ako dokonalá oáza pokoja a bezpečia uprostred nórskeho fjordu, ale priebeh stavby príliš idylický nebol. „Výstavbu a návrhy sprevádzali konfrontácie s miestnym stavebným úradom, ktorý nebol stavbe naklonený. Dnešné zákony a úrady neželajú modernej architektúre,“ vysvetľuje architektka Sigrid Moldestadová, ktorá sa na návrhu stavby podieľala.

Napriek tomu sa podarilo dielo doviesť do zdarného konca. Betónové steny spevňujú oceľové trámy a nosníky, vnútorné steny sú priamo zo strmých žulových skál a celok dopĺňa sklenená fasáda, v ktorej sa striedajú panely číreho a mliečno zafarbeného skla. Aj vďaka použitým materiálom si možno užívať nápady nórskych architektov: fascinujúcu prácu so sklom, tesne priliehajúcim a kopírujúcim líniu skaly, je ich nezameniteľným rukopisom.

 

idnes.cz