Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.01.2016, 00:03

Zázrak z Rimavskej Soboty. Neskutočnú premenu paneláka si všimli aj Česi

Paneláky patria len málokedy k architektonickým skvostom. V Rimavskej Sobote sa jednému starému podarilo vdýchnuť úplne nový život.

Unikátny panelák na Slovensku si všimli aj u našich susedov za riekou Morava. "Majiteľ starého paneláku na sídlisku v Rimavskej Sobote na Slovensku oslovil architektonické štúdio GutGut, ktoré dokázalo takmer zázrak. Ošarpaný panelák pretvorili na prvotriedny bytový dom s nájomnými bytmi. Realizácia netradičného nápadu dopadla skvele." píše portál idnes.cz.

Stavba získala v roku 2014 prvé miesto v súťaži Cena za architektúru v kategórii Bytové domy.

Paneláky sú pritom miestom, kde vyrástla veľká časť súčasných Slovákov. Nie vždy patria k architektonickým skvostom. Rovnako zriedkavo sa naskytne príležitosť panelák kompletne zrekonštruovať. A práve tieto dve veličiny sa pretli v Rimavskej Sobote.

„Mať možnosť rekonštruovať panelový dom v takomto rozsahu je určite niečo výnimočné,“ hovorí jeden z autorov Lukáš Kordík. „Týmto projektom sme dali našu vlastnú odpoveď na to, ako by mal proces rekonštrukcie klasických panelákov ďalej prebiehať. A to tak čo sa týka premeny ich vonkajšieho vizuálu, a v prípade, že to okolnosti dovolia, aj ich celkovej vnútornej premeny.“

Tou prešiel aj ocenený panelák. Okrem fasády sa menila aj vnútorná dispozícia bytov, pribudli napríklad aj veľké zavesené balkóny. Práve pre výrazné „doplnky“ autori zvolili tlmenú farbu fasády.

 


 

Súvisiace články

Ticketportal.sk