Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2015, 00:00

Paráda z paneláku. Byt získal po tridsiatich rokoch úplne nový ráz

Starý panelový byt na sídlisku potreboval nutne opraviť. Viac ako tridsať rokov do neho nikto neinvestoval a na jeho vzhľade to bolo naozaj poznať. Celkovej rekonštrukcie sa ujalo štúdio Henkai architekti, ktoré tridsaťročnému majiteľovi navrhlo jednoduché a praktické bývanie.

Viaceré steny v byte zostali neomietnuté. Snímka: Jakub Skokan, Martin Tůma, BoysPlayNice


Panelový byt s orientáciou na západ má rozlohu 51,2 metra štvorcových. Majiteľ, zatiaľ slobodný, ho kúpil v dosť biednom stave. Zariadenie vrátane umakartového jadra a starej kuchynskej linky nadsluhovalo a pre súčasné štandardy bývania nebolo vhodné.

Pôvodné estetické a dispozičné riešenie bytu už morálne doslúžilo. Rekonštrukcia bola nevyhnutná. Staré usporiadanie navyše vytváralo nevyužiteľnú chodbu a slučku v prepojení kuchyne a obývacieho priestoru.

Klasický dvojizbový byt s kuchyňou sa zmenil na dvojizbák s kuchynským kútom. V obývacej izbe so vstupom na balkón zostali pôvodné drevené dubové parkety, ktoré prešli renováciou. V kuchyni a v kúpeľni je na podlahe cementová stierka. Niektoré nosné steny majú ponechaný neomietaný surový betónový povrch. Nahá štruktúra tak mierne poodhaľuje telo domu.Nábytok z brezovej preglejky je vyrobený na mieru a je v kombinácii svetlého prírodného odtieňa s kontrastným, tmavo moreným variantom. Ostatný nábytok je z bielej laminovanej dosky.

Byt je po kompletnej rekonštrukcii oveľa svetlejší, celý priestor je jednotnejší a kúpeľňa, ktorá vznikla z časti kuchyne, navyše získala vítané okno. To patrilo pôvodne kuchyni. Teraz sa svetlo z kúpeľne dostáva do kuchynského kúta cez mliečne interiérové dvere. Bývalá vnútorná chodba sa stala súčasťou obytnej časti. Zvolené riešenie zodpovedá nízkej cene realizácie. Premena stála 250-tisíc českých korún (vyše 9200 eur).Zaujímavý interiér bytu vznikol na želanie majiteľa. Architekti zo štúdia Henkai klientom nikdy nevnucujú vlastné predstavy. „Na začiatku spolupráce samozrejme musíme vniesť do návrhu veľa svojich nápadov, avšak potom je rozhodnutie na zákazníkovi. Všetko sa nejakú dobu varí a nasleduje veľmi dôležitá súčasť procesu a tým sú vzájomné rozhovory,“ vysvetľuje architekt Daniel Baroš.

Henkai architekti
Henkai architekti sa dali dokopy v roku 2012 po niekoľkoročnej spolupráci pod hlavičkou Ateliéru 111 architekti. Tím tvoria Daniel Baroš, Michal Nejezchleb a Marcel Šípka. Navrhujú veci od veľkosti stoličky po veľkosť mesta. Sídlia v Rožnove pod Radhoštěm.

Ticketportal.sk