Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2015, 15:47

Dva metre štvorcové stačia. V Číne ľudia bývajú v kapsuliach

Mladí ľudia z čínskeho mesta Tchaj-jüan si obľúbili takzvaný kapsulový hotel. Ubytovanie v priestore veľkom 1,3 × 2 metre sa stalo veľkým ťahákom. Nevšedný zážitok láka Číňanov predovšetkým svojou veľmi nízkou cenou. Noc stojí v prepočte 9,50 eura.

V kapsuli, ktorá je vhodná skôr na ležanie, je posteľ, osvetlenie, elektrická zásuvka, zrkadlo, televízor, detektor dymu, háčik na kabát, wi-fi a stolík na notebook. Hotel má k dispozícii aj zvukotesné bunky, ktoré sú predovšetkým určené pre chrápajúcich obyvateľov. 

Trend kapsulových hotelov prišiel do Číny z Japonska, kde už v roku 1970 vyrástol v Tokiu bytový dom zložený zo 140 malých obytných boxíkov. Nakagin Capsule Tower stojí v samom centre neďaleko nákupnej triedy Ginza a postavil ju už zosnulý japonský architekt Kisho Kurokawa. A dodnes je to revolučné bývanie. Jednotka ponúka obytnú plochu s rozmerom 4 × 2,5 metra a je vysoká 2,1 metra. Čo je akurát tak minimálny životný priestor pre jednu osobu, ktorý ale možno rozšíriť prepojením niekoľkých kapsulí navzájom. V mikrogarsonke s kruhovým oknom je kuchynka s chladničkou, kúpeľňa a WC. Vstavaný bol televízor, telefón, rádio a páskový magnetofón. Súčasťou je tiež posteľ, budík a klimatizácia.

Kapsulové nocľahárne sú u mladých Číňanov veľmi populárne, vyrastajú po celej krajine a sú stále obsadené. Veľkú úlohu v tom hrajú peniaze. Jedna noc v hoteli Space Capsule v provincii Šan-si za 9,50 eura sa hľadá v meste ťažko. Každá z izbičiek, ktoré pripomínajú väzenské cely, má rozmer 1,3 × 2 metra.

Praktický hotel má rozlohu 483 metrov štvorcových a je v ňom 86 sklolaminátových buniek, ktoré sú naskladané do deviatich veľkých miestností. Kúpeľne a toalety sú v samostatnej časti budovy. Manažér hotela Sü Mej tvrdí, že kapsulové ubytovanie je špeciálne zamerané na mladých ľudí, ktorí hľadajú cenovo dostupné prespanie.

Útočisko v boxoch začali vyhľadávať aj prepracovaní podnikatelia a úradníci, v Číne, ale aj v Japonsku. Niektorým sa neoplatí cestovať niekoľko hodín domov, kde sa len vyspia a ráno opäť vyrazia na cestu. Kapsula im poskytne vhodné prístrešie na primeranej úrovni. Obliečky aú čisté, posteľ pohodlná, stačí zatiahnuť dvere a oddať sa spánku.


idnes.cz

Ticketportal.sk