Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2021, 11:47

Skvelá lokalita nie je všetko. Prvorepublikový byt bol výzvou, výsledok však stojí za to

Architekti sa snažili zachovať noblesu prvej republiky.

Skvelá lokalita nie je všetko. Prvorepublikový byt bol výzvou, výsledok však stojí za to
Zdroj: Studio Flusser

Pražské Dejvice sú lákavou voľbou. Dobrá lokalita však nestačí. Bývať na správnom mieste je výzvou, ktorú sa oplatí zodpovedajúcim spôsobom zhodnotiť. Pred jednu z nich postavili klienti architektov za štúdia No Architects.

Srdce tvoria knižnice a kuchyňa

"Dôstojne zrekonštruovať dosluhujúcu dispozíciu zloženú len z niekoľkých miestností pozdĺž jedinej fasády, ktoré ešte spája tmavá obria predsieň, nie je jednoduché. Uprednostnili sme preto verziu umožňujúcu zužitkovať monumentálny šestnásťmetrový priehľad," opisuje architekt Jakub Filip Novák, jeden z autorov projektov štúdia No Architects.

V galérii si pozrite vydarenú rekonštrukciu. Fotografie vznikli ešte pred nasťahovaním majiteľov.

​Centrom bytu sa stalo posedenie pod knižnicami a kuchyňou s jedálňou, zatiaľ čo spálne detí a rodičov umiestnili oproti sebe - na protiľahlých stranách. Rodičovská si vďaka šatníku a vlastnej kúpeľni zachováva intimitu aj napriek priamej nadväznosti na obytný priestor.

Izby ako na zámku

Priehľad naprieč bytom pripomína riešenie ako na zámku, kde sa dá prechádzať izbami bez využitia chodby. "Do tmavej predsiene sme vložili veľkú kúpeľňu a 'zatočili' vchod do bytu tak, aby nebolo potrebné zádverie oddelené ďalšími dverami. Aj napriek tomu bol vchod úplne oddelený od diania na domovom schodisku. Do interiéru sme zapojili noblesne optimistický ráz z unikátnej epochy raného 20. storočia, z ktorej byt pochádza," vysvetľuje architekt Novák.

Fasáda aj verejný interiér domu dostali dobovú výtvarnú starostlivosť. Pri krytoch na radiátoroch sa architekti inšpirovali vzormi z domového zábradlia. Špicaté obložkové zárubne ladia s okennými štukmi, polstrovanie cituje vzor na domových dverách, zatiaľ čo na hladkých plochách sa - v interiéri aj na jednoduchej fasáde domu - zdôrazňujú materiály, teda dubové dyhy a lakované povrchy v jemných odtieňoch.

V byte boli vymenené okná a všetky povrchy, vrátane skladby nenosnej časti podlahy a takisto aj podlahy lodžie. Nábytok navrhli architekti bytu na mieru, a to od postele cez knižnice, rebriny až po jedálenský stôl.

Za jedným operadlom pod knižnicou je dokonca zasunutý matrac, s pomocou ktorého je možné rozšíriť sedenie. Atmosféru v byte podčiarkuje mosadzná linka.

Projekt štúdio prihlásilo do súťaže Interiér roku 2020 v kategórii Súkromný interiér - rekonštrukcia. Do šiesteho ročníka sa mohli hlásiť architekti a interiéroví dizajnéri z Česka a Slovenska do 28. 2. 2021.

Víťazi budú kvôli pandémii vyhlásení na medzinárodnom kongrese o bývaní, dizajne a architektúre Living Forum v pražskom Centre súčasného umenia DOX 21. septembra 2021.

O projekte

  • Autori: MgA. Jakub Filip Novák, MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Barbora Jelínek, štúdio No Architects
  • Rok projektu: 2020
  • Rok dokončenia: 2021
  • Úžitková plocha: 100 m2
  • Dodávateľ: Rekolux stav, Truhlářství Petr Vencl
  • Materiály: dubové parkety, keramické obklady a dlažby; stolárske výrobky - lakovaná MDF, dubová dyha a masív, umelý kameň, umývateľné čalúnenie

Ticketportal.sk