Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2021, 12:11

Dom prepadol štátu, manželia sa ho ujali a zmenili na nepoznanie. Pozrite si fotografie pred a po

Budova manželom poskytuje pocit domova už tretí rok.

Dom prepadol štátu, manželia sa ho ujali a zmenili na nepoznanie. Pozrite si fotografie pred a po
Zdroj: archív Má vlast cestami proměn

Záhrada, stajňa a stodola. Tieto tri podmienky mladej manželskej dvojice spĺňal polorozpadnutý dom, ktorý premenili na štýlové a pohodlné bývanie. Manželia Zimovci hľadali bývanie v okolí Hraníc na Morave dva roky.

Bolo pre nich dôležité nájsť si dom, ktorý ešte nie je zničený rôznymi prestavbami. Prioritou bola záhrada, stajňa a stodola. To všetko našli v malom mestečku Kelč na pomedzí Valašska a Hané.

Začiatky

Posledný majiteľ nemal dediča, a tak dom prepadol štátu a všetko vybavenie sa odviezlo. Po nasťahovaní tak na manželov čakali v dome iba dvoje kachle a liatinová vaňa.

Posledná väčšia prestavba prebehla zhruba pred sto rokmi, čo majitelia usudzujú podľa ozdobných secesných prvkov. Na rekonštrukcii, ktorá prebehla v rokoch 2015 až 2018, sa podieľali predovšetkým priatelia, rodina, šikovní remeselníci a samotní manželia.

V galérii si pozrite vydarenú premenu:

​Veľkou výhodou a pomocou pre nich bola ich rodinná firma Hliněný dům, kde sa zaoberajú rekonštrukciami pamiatok a ekologickou výrobou a predajom stavebných materiálov.

Krok po kroku

V prvej etape do domu zaviedli vodu, nové elektrické rozvody a kúrenie. Vo všetkých miestnostiach urobili hlinené omietky a smrekovcové podlahy ošetrené prírodnými olejmi.

Tomáš Zima, ktorý sa živí ako kováč, sa postaral o všetky kované prvky. Cieľom bolo uviesť dom do celoročne obývateľného stavu, ale ponechať ho čo najviac autentickým. V druhej etape dali novú strechu a obnovili secesnú fasádu so všetkými pôvodnými prvkami.

Budova manželom poskytuje pocit domova už tretí rok. Žijú tu so synom Matúšom a spoločnosť im robia zvieratá. Veľký dvor a záhrada im umožňujú tráviť voľný čas s priateľmi.

Do budúcnosti uvažujú o vytvorení kováčskej dielne v mieste stodoly, avšak opäť s ohľadom na okolitý koncept poľnohospodárskych budov.

Ticketportal.sk