Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2021, 00:00

Ako vám môže ublížiť vlastný byt?

  • Napadlo vám niekedy, že ochorieť môžete aj z vlastného bytu či kancelárie?
  • Nie, naozaj nejde o konšpiračnú teóriu, ale závery slušnej fúry vedeckých výskumov.
  • Túto problematiku mapujú aj dve slovenské publikácie o komforte v interiéri.
  • Prinášame vám niektoré z ich zásadných zistení a najmä – rady, ako vašu domácnosť premeniť na zdravší priestor.
Ako vám môže ublížiť vlastný byt?
Zdroj: Dominik Sepp

Pohodlie. Jeden by sa nazdal, že práve ono je alfou a omegou príbytkov 21. storočia. A je to nesporne aj pravda – z istého uhla pohľadu. Na televízor už väčšina z nás hľadí aj z postele (o ich počte v byte ani nehovoriac), riad vkladáme do umývačiek a nohy nám zohrieva podlahové kúrenie. 

​Výskumy expertov však zároveň svedčia o tom, že komfort, ktorý naše telo a myseľ po dňoch plných stresov nevyhnutne potrebujú, veľké množstvo našich obydlí naplniť nedokáže. Ba naopak: často k stresu nevedomky prispievajú, čím nás oslabujú fyzicky aj psychicky.

Takže: čo môžeme urobiť pre to, aby boli naše interiéry zdravým miestom pre život? Tu je sedem vybraných riešení podľa vedeckých výskumov a názorov expertov z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity na čele s dizajnérkou a poradkyňou v oblasti zdravého bývania Veronikou Kotradyovou, ktorí za spomínanými publikáciami stoja.

1. Stavte na masív

Na prvý pohľad banálna (a tak trochu aj drahá) rada. Mávnuť nad ňou rukou sa však podľa expertov nevyplatí. Hoci prítomnosť masívneho dreva v byte mnohí z nás považujú za nadbytočný luxus, opak je pravdou.

V skutočnosti ide o zásadný pilier interiéru, obklopenie sa čisto umelými materiálmi nám totiž neprospieva fyzicky ani psychicky. Exaktné výskumy založené na meraní tepu, krvného tlaku či vodivosti pokožky jednoznačne dokazujú, že blízkosť prírodných materiálov nám rýchlejšie odbúrava stres a optimalizuje fyziologické funkcie. 

Dôvodov za tým možno hľadať viacero, za ten kľúčový označuje Veronika Kotradyová takzvanú genetickú pamäť: „Človek sa milióny rokov vyvíjal v prírodnom prostredí a dodnes to v ňom zostalo zakódované,“ vysvetľuje.

Inými slovami, naša nervová sústava prírodné materiály minimálne nevedome preferuje:

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.