Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2021, 00:00

Takto originálne riešený byt len tak neuvidíte: Architekt čaroval s priestorom, ten sa točí okolo geometrie

  • V bratislavskej časti známej ako 500 bytov sa skrývajú pozoruhodné miesta.
  • Prsty v jednom z nich má architekt Alan Prekop, ktorý doslova prekopal dispozičné riešenie malého trojizbového bytu a vytvoril miesto plné neopozeraných nápadov a detailov.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Takto originálne riešený byt len tak neuvidíte: Architekt čaroval s priestorom, ten sa točí okolo geometrie
Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovci

Byt IO už svojím názvom napovedá, že sa ním vinie hravá, trochu drzá, no stále útulne pôsobiaca geometria. Jej dominantou je veľký kruh otvárajúci stenu deliacu obývačku od kuchyne.

V galérii si pozrite zaujímavo riešený byt, v podaní architekta:

„Kruh nie je v architektúre ojedinelý prvok, stretol som sa s ním viackrát. Najviac mi utkvel v pamäti po návšteve jedného malého bistra v Krakove, kde bola kruhovým priehľadom pekne prepojená vstupná časť s barom s miestnosťou so sedením,“ hovorí Alan Prekop.

V prípade Bytu IO sa spomínaná priečka mala búrať. „Bol to spontanný nápad zachovať ju, vyrezať do nej kruh a umocniť tak dojem prepojenosti bytu, na ktorej je postavený celý koncept návrhu.“

Ďalším prepojením je aj odstránenie klasických dvier do spálne, ktoré vďaka transparentnej výplni prinášajú do dennej časti svetlo. Vskutku originálne je použitie kovu v interiéri – od kuchynského ostrovčeka cez parapety, dvere do WC a kúpeľne až po záhlavie manželskej postele.

„Použitím materiálov byt pôsobí trochu kontroverzne a stretol som sa s rôznymi názormi, pre niekoho je kov veľmi chladný materiál,“ pripúšťa architekt.

Pre mňa toto pravidlo neplatí a veľmi rád ho využívam pri svojich návrhoch. Dá sa veľmi dobre kombinovať, nehovoriac o jeho subtílnosti,“ dôvodí. A na čo je v rámci realizácie najviac hrdý? „Asi na diskusiu, ktorú byt mnohokrát vyvolá tým, že je trochu iný. Je to ,love or hate‘, teda buď ho milujete, alebo sa vám vôbec nepáči, nič medzi tým.“