Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.12.2020, 00:00

Dom pre brata v Prešove: Tyká si s terénom, od ulice ho však nedelí žiaden plot

  • Keď máte na pozemku svah, veci sa obyčajne komplikujú.
  • Architekti zo štúdia zerozero však zdanlivú nevýhodu pretavili do riešenia, pri ktorom len s radosťou sledovali, ako sa „ich“ dom mení na bratov domov.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Dom pre brata v Prešove: Tyká si s terénom, od ulice ho však nedelí žiaden plot
Zdroj: Pavol Šilla

Pracovať pre rodinu môže byť potešením, ale aj skúškou vzájomných vzťahov. V prípade Pavla Šillu to bol, našťastie, prvý prípad. A výsledok stojí za to.

​Stavba, ktorá vznikla v mestskej časti Prešova Šidlovec totiž zaujme hneď na prvý pohľad svojou zdanlivou jednoduchosťou a monochromatickosťou vďaka použitým betónovým tvárniciam.

Dom nedelí od ulice žiaden plot

„Väčšina rozhodnutí vznikala v spoločnom dialógu s bratom-klientom, a tak to bolo aj v tomto prípade. Keďže dom sa skladá z viacerých vzájomne prepojených objektov – dom, garáž, letná kuchyňa – vnímali sme potrebu ich zjednotenia do  kompaktného celku, čomu napomáha práve zvolený jednotný materiál,“ vysvetľuje architekt.

A to sa dostávame už k samotnej dispozícii umne využívajúcej priestor, ktorý mali autori k dispozícii. Dom nedelí od ulice žiaden plot a predsa jeho predná strana svojou uzavretosťou jasne vymedzuje, kde sa už začína súkromný priestor jeho obyvateľov.

„Garáž je na výškovej úrovni príjazdovej komunikácie, samotný objekt domu je však vzhľadom na svahovitý terén osadený o pol podlažia nižšie,“ opisuje Pavol Šilla netradičné riešenie.

V galérii si pozrite unikátnu stavbu:

Prívetivé medzidomie

Vzniká tak naozaj zaujímavý prirodzený kontrast a akási nárazníková zóna, ktorá vás vovedie do samotného srdca stavby. Tou je vlastný dom s priestranným interiérom a letnou kuchyňou, ktorá ho prepája so záhradou.

Riešenie tohto „medzidomia“ vytvára prívetivé zákutia, kde sú betónové tvárnice harmonickým zjednocujúcim prvkom. Mimochodom, v striedmej podobe ich nájdete aj v interiéri.

Tomu okrem betónu dominuje svetlé drevo, vzdušnosť a veľa svetla. A na čo je tvorivý tandem Pavol Šilla a Silvia Šillová najviac hrdý?

„Nemyslím si, že vo výsledku je to práve hrdosť, ktorú v tomto kontexte pociťujeme. Skôr je to radosť a dobrý pocit, keď vidíte ako sa ,váš‘ dom mení na ,ich‘ domov,“ uzatvára architekt.

Ticketportal.sk