Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2020, 00:00

Socialistické kvety za stovky eur: Svokrine jazyky či monstery zažívajú nový boom

  • Svokrin jazyk, monstera a fikus. Izbové rastliny, ktoré sme predtým vídali hlavne v školách a na úradoch, čím ďalej, tým častejšie obsadzujú opäť parapety domácností - a môže za to pandémia COVID-19.
  • Prečo je "zelený" domov zase trendy, aké kvety by nemali chýbať v zbierke žiadneho zberateľa a prečo sa za niektoré platia desiatky aj stovky eur?
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Socialistické kvety za stovky eur: Svokrine jazyky či monstery zažívajú nový boom
Zdroj: Flickr

Tento rok v júni bola barcelonská opera svedkom niečoho nevídaného – namiesto sály plnej hudby chtivých divákov si Pucciniho Crisanto vypočulo vyše dvetisíc izbových rastlín.

​Konceptuálny umelec Eugenio Ampudia chcel divákom, ktorí mohli vystúpenie sledovať prostredníctvom online videokonferencie, ponúknuť umelecký zážitok, ktorý by podľa jeho slov „pomohol prehĺbiť ich vzťah k prírode“.

Hoci hlavným cieľom koncertu bolo hudbou posilnené kvety venovať barcelonskej nemocnici a vzdať tak hold všetkým pracovníkom v bezprostrednom kontakte s chorobou COVID-19, projekt s názvom Concert pel biocé poukázal na zaujímavý trend – izbové rastliny, ako napríklad monstera, svokrin jazyk alebo starý dobrý fikus, ktoré sme boli v minulosti zvyknutí vídať najmä na úradoch, v kabinetoch dejepisu alebo v nemocničných halách, sú dnes populárnejšie ako inokedy.

Začalo sa to v Egypte

Začnime však pekne po poriadku. Hoci sa exotické druhy, ktoré dnes považujeme za bežné, do našich obývačiek a spální dostali až v priebehu 19. a 20. storočia, zeleň zdobila naše domovy vždy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk