Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.08.2020, 18:00

Tri domy v jednom, žiadna chodba. Toto je dôkaz, že naša architektúra je stále pôsobivejšia a funkčnejšia

  • Najťažšie je stavať na zelenej lúke.
  • Architekti z Ateliéru Totalstudio si však vybrali dobré inšpiračné zdroje: prázdninové bývanie v kempingu ako karavan či stan a tradičnú vajnorskú zástavbu.
  • Výsledkom je „troika“. Dom bol nominovaný na cenu CE.ZA.AR.
  • Prečítajte si článok publikovaný v KN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Tri domy v jednom, žiadna chodba. Toto je dôkaz, že naša architektúra je stále pôsobivejšia a funkčnejšia
Zdroj: Eva Benková

„Dom, ktorý by chcel splynúť s veľkou záhradou a stať sa jej súčasťou,“ opisuje Totalstudio svoj projekt v bratislavských Vajnoroch na webovej stránke.

​V galérii si pozrite unikátny projekt netradičného domu:

Žiadna chodba, tri domy

Architekt Aleš Šedivec priznáva, že dôležitým momentom bolo samotné zadanie víkendového domu, čo pre nich ako tvorcov znamenalo, že sa môžu uvoľniť o čosi viac ako pri „normálnom“ rodinnom. A vyskúšať si napríklad dispozíciu bez chodby.

„Majitelia nemali žiadne špeciálne požiadavky, okrem tých utilitárnych. V rozhovoroch však bolo cítiť, že by si priali šikmú strechu,“ opisuje Aleš Šedivec genézu vzniku letného domu.

Dodáva, že koncept domu vychádzal tiež z neobvykle veľkorysého pozemku, ktorý by sa dal označiť takmer ako zelená lúka. „Na tej je vždy omnoho ťažšie robiť rozhodnutia ako v zástavbe, kde sa dá o niečo oprieť a kde sú obmedzenia.“

Spojiť predstav s realizáciou sa podarilo

Aspoň jedno tvorivé „obmedzenie“ na pozemku však predsa len bolo: rodičovský, hmotovo dominantný dom, ktorý v architektoch vyvolal potrebu doplniť ho niečím menej formálnym.

Podarilo sa. Letný dom svojou odľahčenosťou až subtílnosťou skutočne evokuje rekreačné bývanie, predovšetkým stan. Trojica za sebou radených identických objemov vytvára neopozeraný a vizuálne čistý tvar – od uzavretej nočnej časti cez presklenú obývaciu zónu až po prestrešenú exteriérovú terasu.

Dom sa otvára k centrálnej pohľadovej osi, ktorá smeruje k bazénu a riadkom ovocných stromov. Letný dom je nielen architektonicky pôsobivý, ale aj funkčný.

„Výsledok je fajn práve preto, že trojuholník klient, architekt a realizátor fungoval nezvyčajne dobre. My architekti máme radosť z toho, že tento dom sa k jeho obyvateľom veľmi hodí a takmer všetko funguje, ako sme si predstavovali, čo je pomerne vzácne.“

Ticketportal.sk