Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2020, 00:00

Žiadny výbuch moderných trendov. Tento bratislavský byt si pamätá svoje dejiny a priznáva ich

  • Keď sa povie obnova bytu, väčšina ľudí si predstaví novú dispozíciu, nové podlahy, nový nábytok...
  • Architekti a dizajnéri však varujú, že tak svoj príbytok môžeme pripraviť o to najcennejšie: genia loci a príbeh.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN Magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.
Žiadny výbuch moderných trendov. Tento bratislavský byt si pamätá svoje dejiny a priznáva ich
Zdroj: Matej Hakár

Tvorcovia obnovy interiéru v bratislavskej sídliskovej časti 500 bytov stavili na opačný prístup a z pôvodného bytu sa rozhodli uchovať maximum autentických prvkov.

​„Pôvodné nábytkové zostavy sme ponechali na osemdesiat percent. Vždy nám budú pripomínať starých rodičov a čas, keď bol byt pôvodne zariaďovaný,“ hovorí architekt Peter Žalman, ktorý byt upravoval pre dcéru. Zároveň sa netají tým, že dôležitým, hoci nie rozhodujúcim faktorom boli aj čas a peniaze.

Rekonštrukcia prebiehala v čase najtvrdších koronaopatrení. V byte okrem pôvodného nábytku zostali aj staré obrazy či knihy, kompletne sa zmenila kuchynská linka, WC a stará vaňa. Zostala aj väčšina pôvodných povrchov: parkety v dvoch izbách či obklad v kúpeľni.

V kuchyni sa strhla preglejka a odkrylo terazzo, ktoré, ako píše Peter Žalman, „podľa vzoru Cvernovky nakalovali.“ Najvýraznejším zásahom do interiéru je rozšírenie vstupného priestoru. „Pôvodne bol stiesnený, rozšírili sme ho smerom do šatníka a kuchyne.

V galérii nazrite do premyslene riešeného interiéru:

​V byte sú zachované pôvodné drevené stolárske zárubne a dvere a aj vybúraná priečka má drevené „rámovanie“ – ponášku na stolársku zárubňu, ale v inom meradle,“ vysvetľuje architekt a dodáva: „Nechcel som vybúrať všetky priečky – tak je to zrealizované v niekoľkých bytoch na tomto sídlisku. Interiér potom stratí svoju minulosť.“

Samozrejme, nemenej dôležité je, aby mal interiér aj „svoju súčasnosť“. Tú okrem iného spoluvytvárajú aj štýlové pohovky či textilné doplnky z dielne značky puojd.

Petra Žalmana teší, že si v otázke rekonštrukcie s dcérou porozumeli, ako aj to, že byt dobre funguje a je aj pohľadovo „sexi“. Inými slovami, staré a nové veci našli spoločnú reč.

Ticketportal.sk