Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2020, 00:00

Premena povojnového bytu: Architekti obrátili priestor naruby

  • Čo sa stane, keď z piatich miestností urobíte tri?
  • Okrem toho, že získate novú perspektívu a vzdušnosť, vás toto nové bývanie bude naozaj baviť.
  • Tak ako mladú rodinu v Bratislave.
Premena povojnového bytu: Architekti obrátili priestor naruby
Zdroj: Matej Hakár

Architekti z ateliéru Kilo Honč majú s priestormi v miestnej časti 500 bytov už nejednu skúsenosť. „Je to jedno z prvých bratislavských sídlisk charakteristické nízkopodlažnou zástavbou s  príjemnými zelenými vnútroblokmi,“ hovorí jeden z dvojice autorov Matej Honč.

​„Domy sú konštrukčne riešené ako železobetónový skelet vyplnený tehlovým nenosným murivom. To nám umožňuje flexibilne pracovať s dispozíciou bytov.“

A presne to sa udialo aj v byte na Svätoplukovej ulici, ktorý pochádza z 50. rokov minulého storočia. Architekti totiž prevrátili dispozíciu takpovediac úplne naruby.

Byt na Svätoplukovej priniesol výzvy

„Najväčšou výzvou bolo práve rozhodnutie umiestniť hygienické zázemie a kuchyňu do úplne inej polohy, ako bola v pôvodnej dispozícii. Museli sme sa teda vyrovnávať s rôznymi prekážkami pri rekonštrukcii vody a kanalizácie,“ pokračuje Matej Honč.

Z pôvodného bytu však zachovali pôsobivý drevený strop, ktorý sa tiahne nad veľkou časťou priestoru. „Len v mieste pôvodnej kuchyne a toalety bol kvôli vode železobetónový rebrový strop. V našej dispozícii sa na tomto mieste nachádza spálňa.“

Výsledok nepotešil len tvorcov

Výsledok baví nielen architektov, ale najmä jeho nových obyvateľov. „Podarilo sa vytvoriť kvalitný priestor a preniesť naše interné diskusie o priestore a materiáloch do reality a overiť si, že tieto riešenia fungujú,“ uzatvára Matej Honč.

Spolu s kolegom Richardom Kilom momentálne riešia novú výzvu – návrhy rodinných domov umne zasadených do okolitého prostredia. Máme sa teda v blízkej budúcnosti na čo tešiť.

V galérii si pozrite originálnu a vydarenú rekonštrukciu bytu v Bratislave: