Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.03.2020, 00:00

Pri zariaďovaní interiéru sa držte týchto zlatých pravidiel, sú zárukou úspechu, odkazuje dizajnér

"Pri zariaďovaní interiéru by som si vybral tri hlavné zásady. Dve viditeľné a jednu tajnú," prezrádza dizajnér.

Pri zariaďovaní interiéru sa držte týchto zlatých pravidiel, sú zárukou úspechu, odkazuje dizajnér
Zdroj: Petr Adámek

Hovoriť o fungujúcich pravidlách v interiéri je všeobecne pomerne náročné. Dôvodom je rozmanitosť ľudskej individuality. Okrem toho, že každý z nás má iný vkus na farby, materiály či na štýly.

Niektorí preferujú veľké otvorené interiéry a iní zas malé, takmer intímne priestory, rozčuľuje nás neporiadok aj preplnené miestnosti alebo nás naopak odpudzujú holé minimalistické takmer neosobné priestory.

Spoločným menovateľom všetkých, ktorí si zariaďujú interiér, je že chcú príjemné a komfortné bývanie. "Ťažko je hovoriť o všeobecne platných pravidlách, ktoré sa dajú zhrnúť do jednotlivých bodov pri rozmanitosti vkusu bez toho, aby sme sa podľahli uniformizácii. Ale skúsim to," hovorí Krisztián Hruskó, dizajnér a interiérový architekt z interiérového štúdia Neopolis.

Prvý princíp je podľa neho funkčný interiér. To znamená vytvoriť praktický priestor na základe racionálneho zváženia. Zariadiť si priestor tak, aby sme sa dokázali obklopiť osobnými predmetmi.

"To znamená umiestniť veci do logicky usporiadaných celkov, tak aby sme predmety, z ktorých máme radosť mali na očiach a tie ostatné môžu ostať schované," hovorí dizajnér.

Domov nie je sklad, ale súbor funkčných zón

"Na vytvorenie ideálneho priestoru musíme disponovať okrem sedliackeho rozumu aj antropometrickými vedomosťami. Napríklad do malej toalety predsa nedáme dvere, ktoré sa otvárajú do vnútra lebo tam nevojdem, do obývačky nedám na každú stenu okno lebo nebudem vedieť umiestniť televízor a nenavrhnem rodičovskú spálňu, kde dĺžka postele môže mať maximálne 1,7m. So všetkými týmito nezmyslami som sa stretol počas vlastnej praxe."

Druhý princíp je architektonický. Interiér musí byť okrem logického usporiadania aj v emočnom súlade. Jednotlivé prvky by mali farebne aj esteticky ladiť a navzájom sa dopĺňať.

Absolvovanie týchto vedomosti je už náročnejšie a znalosť jednotlivých štýlov ich charakteristických čŕt nestačí. Nutnosťou sú aj technické, technologické a materiálové znalosti o jednotlivých interiérových prvkoch.

Základné pravidlá v priestore

Musíme napríklad vedieť, čo je rytmus aj kedy ho použiť, ako opticky zvýšiť alebo predĺžiť priestor, poznať pracovnú výšku kuchynskej linky a podobne. Čo to v praxi znamená?

"Bez týchto vedomosti je jedno koľko peňazí vynaložíme na kúpu nábytku alebo iných doplnkov (ktoré sú sami o sebe možno veľmi pekné), ak však nebudú vo vzájomnom súlade, interiér bude pôsobiť chaoticky alebo gýčovo."

Tretí princíp je ten neviditeľný a to je feng shui. Je to umenie, ktoré sa zaoberá tým, ako môže človek nájsť harmóniu so svojim okolím prostredníctvom riadenia priestoru okolo nás.

"Síce to „zaváňa ezoterikou“ no nie je na škodu poznať jeho základné pravidlá. Harmóniu v našom príbytku nie vždy dokážeme docieliť pomocou výpočtov, ani inžinierskej či architektonickej tvorby. Úlohou týchto troch princípov je, aby sme sa cítili pohodlne a príjemne vo vlastnom príbytku a aby sme mali vždy radosť z návratu domov," uzatvára Hruskó.

Ticketportal.sk