Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2019, 00:00

Vily komunistických papalášov: Pozrite si, kde bývala smotánka minulého režimu

Biľak, Colotka, Šlapka, Šalgovič... Ľudia odchádzajú, architektúra zostáva. Prinášame vám luxusné obydlia najvýznamnejších exponentov minulého režimu.

Vily komunistických papalášov: Pozrite si, kde bývala smotánka minulého režimu
Zdroj: Archív Jána Miloslava Bahnu

Majetková rovnosť – ako predstupeň dokonalej spoločnosti s kolektívnym vlastníctvom – bola jednou z hlavných ideí komunizmu. Totalitný režim v Československu ju hlásal takisto, no jeho vrcholní predstavitelia sa do panelákov príliš nehrnuli. Hoci aj nad vilami spočiatku ohŕňali nos.

„Pojem vila bol pre komunistických funkcionárov na začiatku päťdesiatych rokov z ideologického hľadiska neprijateľný,“ uviedol pre HN magazín architekt Ján Miloslav Bahna, okrem iného spoluautor viacerých publikácií o bratislavských vilách.

V galérii si pozrite, kde bývala smotánka minulého režimu.

„Ešte z roku 1948 poznáme Lettrichovu vilu na Mudroňovej ulici, ktorú predseda Demokratickej strany obýval až do svojho úteku cez Dunaj po februárovom víťazstve komunistov. Vtedy sa skončila doba víl pre našich politikov a začínal sa boj proletariátu s meštiackou kultúrou.“

Noví funkcionári komunistickej strany využívali v prvých rokoch po februárovom prevrate podľa jeho slov najmä arizované domy, ktoré im pridelil štát.

„Postupne sa však domestikovali vo svojich funkciách a manželky sa zabývali v bývalých židovských predvojnových vilách s dobrým štandardom.“

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 48% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Ticketportal.sk