Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2019, 00:00

Rekonštrukcia bola k vile zúfalo necitlivá. Zmenili to až noví majitelia, ktorí jej vrátili viac než len pôvodnú noblesu

  • Vymeniť štýlové dvere vo vile z dvadsiatych rokov minulého storočia za "panelákové", s oceľovými zárubňami je jednoducho zločin.
  • Lenže pred päťdesiatimi rokmi sa také veci diali. A bohužiaľ bežne.
  • Vrátiť interiéru vily postavenej v štýle rondokubizmu pôvodnú noblesu bola úloha pre architektku Gabrielu Kaprálovú.
Rekonštrukcia bola k vile zúfalo necitlivá. Zmenili to až noví majitelia, ktorí jej vrátili viac než len pôvodnú noblesu
Zdroj: Archív štúdia ASGK

Rekonštrukcia vily navrhnutej známym architektom Františkom Albertom Librom v dvadsiatych rokoch minulého storočia, prebehla v sedemdesiatych až deväťdesiatych rokoch. Bola zúfalo necitlivá. Časť pôvodných interiérových prvkov zmizla alebo bola zničená, uvádza portál iDnes.cz.

Rondokubistické dvere s obložkovými zárubňami na prízemí vystriedali "panelákové" dvere s oceľovými zárubňami. Poničenú drevenú a "terazzo" podlahu čiastočne nahradilo PVC alebo dlažba.

V galérii nahliadnite do interiéru prerobenej "zmrzačenej vily":

​Schodisko, ktoré prepájalo prvé poschodie s podkrovím, nechali vtedajší používatelia odstrániť a otvor v strope uzatvoriť. Podkrovný byt bol vstavaný do podkrovia bez rešpektu k štruktúre pôvodného krovu, na streche sa objavili strešné okná bez nadväznosti na fasády.

"Cieľom nášho projektu bola dôsledná rekonštrukcia vily s rešpektom k pôvodnému návrhu architekta Františka Libru, šitá na mieru aktuálnym požiadavkám klientov. Nové prvky sú navrhnuté tak, aby nepredstavovali konkurenciu pôvodným prvkom, naopak, aby s nimi viedli harmonický dialóg," vysvetľuje Gabriela Kaprálová zo štúdia ASGK, ktoré stojí za premenou stavby.

Pri rekonštrukcii sa vrátili pôvodné prvky do novej dispozície, veľký dôraz sa kládol na detail a kvalitu použitých materiálov a výrobkov. "Nové interiérové ​​prvky vychádzajú zo základných geometrických tvarov, typických pre rondokubizmus, teda polkruh, kruh, guľa, kužeľ či trojuholník," objasňuje architektka Kaprálová.

S projektom sa zúčastnila súťaže Interiér roka v kategórii Rekonštrukcia, ktorá prebehla v Českej republike. Na želanie majiteľov nie sú zverejnené fotografie exteriéru ani pôdorysy.

Chvála majiteľom

Kým predchádzajúca rekonštrukcia štvorposchodovej vily stavbe len ublížila, nová plne rešpektuje pôvodné hodnoty domu. Súčasne s návrhom koncepcie obnovy totiž nechali majitelia vykonať rozsiahle stavebno-technické prieskumy aj stavebno historický prieskum.

Pre overenie pôvodných prvkov navštívili s architektmi aj ďalšie vily architekta Libru z rovnakého obdobia, aby zmapovali pôvodné zaniknuté prvky, ktoré sa rozhodli do domu vrátiť v podobe presných replík. Išlo najmä o rondokubistické dvere a mreže.

"Vila má slúžiť na bývanie viacgeneračnej rodine, rodičom, deťom a neskôr aj starým rodičom. Súčasťou obytných priestorov je aj domáca kancelária umiestnená na prvom podzemnom podlaží, s priamym výstupom do južnej záhrady. V rámci druhej etapy stavebných úprav sa počíta s doplnením plošiny medzi suterénom a prízemím pre umožnenie bezbariérového prístupu starším členom rodiny," menuje Gabriele Kaprálová.

Srdcom domu je otvorený priestor

Doslova srdcom domu sa stal otvorený priestor na prízemí, ktorý tvorí obývacia časť, jedáleň a kuchyňa. Spoločne so zádverím, špajzou, halou a príručnou toaletou tvorí spoločenskú časť domu, v ktorej sa stretáva viacgeneračná rodina. Z obývacej izby je vstup na novú terasu umiestnenú na južnej fasáde domu.

Interiér prvého podlažia, ktorý vznikol spojením dvoch miestností a nefunkčnej zimnej záhrady, je maximálne otvorený. "Podlahu tvoria repasované pôvodné drevené dubové parkety, ktoré sa podarilo zachrániť z celého domu," upozorňuje Gabriela Kaprálová.

Hlavnému priestoru dominuje obvod lemujúca šikmá rímsa, ktorej súčasťou je nepriame lineárne osvetlenie s možnosťou regulácie intenzity svetla. Skrýva tiež výustky (najpoužívanejší distribučný element v priemyselnej vzduchotechnike, inštaluje sa priamo na potrubie) vzduchotechniky pre prívod upraveného čerstvého (chladeného) vzduchu aj odvod "opotrebovaného" vzduchu.

Motív šikmej rímsy je prevzatý z exteriéru vily, kde šikmá rímsa elegantne ukončuje fasádu pri napojení na strechu. Ide o typický prvok pre rondokubistické stavby Františka Alberta Libru.

Osvetlenie priestoru dopĺňajú závesné svietidlá čistých geometrických tvarov od Thoma Dixona nad jedálenským stolom, kuchynským ostrovčekom a konferenčným stolíkom.

Nábytok na mieru aj dizajnové ikony

Časť nábytku je vstavaná a vyrobená samozrejme na mieru. Knižnica z orechového dreva so zrezanou hranou dokončená čiernym lesklým lakom, vstavaná úložná skriňa vo vysokom lesku v béžovom tóne s frézovanými diagonálnymi drážkami a vstavanou vitrínou z orechového dreva sú inšpirované kubizmom a rondokubizmom.

Pri vstavaných kusoch použila architektka motív trojuholníka a zrezané hrany pri zrkadlách, vitrínach aj nasadených dvierkach. Vznikla jednotná línia odkazu na pôvodný štýl. Vstavaná kuchyňa značky Schüller je však úplne moderná, minimalistická.

Prevažne zemité tóny interiéru dopĺňa parížska modrá v lesklom laku, ktorý vyvažujú medené svietidlá aj medený kuchynský riad a pieskovcová pracovná doska.

Mobilný nábytok je kombináciou starožitných "úlovkov" dôsledne vybraných z obdobia dvadsiatych a tridsiatych rokov a moderného dizajnového nábytku. "Všetko je ladené do jednotného celku, vrátane dekorácií a umeleckých diel, obrazov, grafík aj plastík. Významný podiel na celkovom vzhľade interiéru mala klientka, ktorá sa s koncepciou odkazu na pôvod vily maximálne zžila," prezrádza architektka Kaprálová.

Drevené lakované dvere boli dôsledne repasované a doplnené replikami, vrátane typických rondokubistických zárubní s geometrickými motívmi poloblúka a trojuholníka. Pre lepšie "preslnenie" dispozície sú pri niektorých dverách použité sklenené výplne z pieskovaného skla s transparentnou fazetou po obvode, ktorá umožňuje rafinované priezory do útrob interiéru. Radiátory a koncové "elektro" prvky (vypínače a zásuvky) sú navrhnuté v retro dizajne, ktorý reflektuje tridsiate roky.

Čo je rondokubizmus?

  • Ide o dekoratívny štýl, ktorý vznikol na začiatku dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia v Prahe ako modifikácia populárneho štýlu art deco.
  • Zasiahol do architektúry, úžitkového umenia a dizajnu.
  • Nadväzuje na český kubizmus.
  • Ku klasickým kubistickým prvkom pridal zaoblené ornamenty, polkruhy, kruhy či gule.

Autor vily

František Albert Libra (8. apríla 1891, Český Herálec - 30. júna 1958, Praha) študoval na českej a neskôr nemeckej technike. Je výrazným predstaviteľom českého funkcionalizmu, bol aj úspešným urbanistom. V roku 1921 si otvoril spoločnú architektonickú kanceláriu s Jozefom Karlom Říhom.

V roku 1925 odišiel na rok do Francúzska, aby sa zoznámil s novými trendmi. Preto opustil národný štýl, dekorativizmus či purizmus a staval už len funkcionalistické stavby, ktoré nemali len umelecké kvality, ale aj výborné prevádzkové riešenie. (Zdroj: Wikipedia)

Ticketportal.sk