Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2019, 09:00

Keď je klient otvorený novým nápadom, môže vzniknúť zaujímavý rodinný dom. Pozrite si netradičnú realizáciu

Architekti sa pokúsili vniesť do lokality s typicky satelitnou výstavbou oživenie vo forme domu na netradičnom pôdoryse.

Keď je klient otvorený novým nápadom, môže vzniknúť zaujímavý rodinný dom. Pozrite si netradičnú realizáciu
Zdroj: František Trusa, Rado Slovík, Michaela Kučmová

Hospodárske noviny sú mediálnym partnerom Ceny za architektúru CE ZA AR 2019. Ak sa vám páči dielo Rodinný dom so svetlíkom, dajte mu svoj hlas a pomôžte mu získať Cenu verejnosti. 

"Dom citlivo reaguje na tvar pozemku, potreby obyvateľov a otvára sa do krajiny. Zároveň prehodnocuje kvalitu bývania v satelitnej zástavbe," zdôrazňuje jeden z architektov domu Matej Mihalič z ateliéru 11. 

Klient od architektov od začiatku žiadal, že náklady na stavbu musia udržať pri zemi. Bol však otvorený novým nápadom. "Prostredie zásadne ovplyvnilo jeho podobu. Chceli sme sa vymedziť voči spôsobu, akým sa tieto parcely zastavujú, voči štandardizovanej architektúre, ktorá sa tu realizuje." 

Michalič zdôrazňuje, že vôbec nie je jedno, akým spôsobom a aký dom osadíte na pozemok. Lokalita je totiž podľa neho pre stavbu najdôležitejšia. "Každé miesto má svoje "highlighty”, ktoré sa dajú vyzdvihnúť, ale aj slabšie miesta, ktoré môže potlačiť. 

V galérii si pozrite zaujímavý dom, ktorý stojí v Teriakovciach: 

​Rodinný dom so svetlíkom získal nomináciu na CE ZA AR 2019. 

"Dom stojí na minimálnom pôdoryse a kopíruje hranice pozemku. Na južnej strane sa otvára smerom do záhrady, kde je situovaná jeho hlavná denná časť," opisuje Mihalič. 

Materiály použité pri stavbe boli väčšinou prirodzené. V obytnej časti je betónová leštená podlaha, ktorá dovoľuje vyznieť dreveným prvkom. Na časti fasády sa autori pohrali s polopriehľadnou štruktúrou betónových tvárnic. 

Netradičný svetlík

Objekt je jednopodlažný. Dopĺňa ho však kubus na streche, ktorý presvetľuje kuchynskú časť a oživuje priestor v dome. "Pod svetlíkom si bežne predstavíte menší otvor v streche, ktorý je prikrytý sklom a privádza do interiéru svetlo. Mohli sme to navrhnúť aj takto a asi by to bolo aj menej nákladné. Ak sa však na svetlík pozriete trochu inak, zrazu získate prvok, ktorý celú stavbu posunie. Ozvláštni." 

A tak vznikol svetlík, ktorý prináša aj  novú funkciu. Je to miesto, ktoré treba podľa archtekta aj trošku objaviť. "A to sa nám na ňom zdá vtipné." Svetlík ponúka obyvateľom úkryt, relax a výhľad na stromy pri potoku. 

Dve vrstvy domu 

Dom je myšlienkovo zložený z dvoch vrstiev - z obytnej a doplnkovej, ktoré sa funkčne aj tvarovo dopĺňajú. "Doplnkovú časť tvorí garáž, úložné priestory a krytá terasa." Táto doplnková časť lemuje obytnú z južnej a západnej steny, čo sa prejavuje na materiálovom riešení fasády. 

Obytná časť sa rozširuje smerom do záhrady. Z časti zastrešená terasa vytvára príjemnú prechodnú zónu medzi interiérom a vonkajškom. 

Hospodárske noviny sú mediálnym partnerom Ceny za architektúru CE ZA AR 2019. Ak sa vám páči dielo Rodinný dom so svetlíkom, dajte mu svoj hlas a pomôžte mu získať Cenu verejnosti. 

Ticketportal.sk