Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2019, 10:33

Na mieste opustených záhrad vyrástli originálne bytovky. Architekti navrhli slnečné byty a množstvo zelene

Svahovitý pozemok v starej záhradkárskej oblasti si vyžadoval špeciálne riešenie.

Na mieste opustených záhrad vyrástli originálne bytovky. Architekti navrhli slnečné byty a množstvo zelene
Zdroj: Ľubo Stacho

Hospodárske noviny sú partnerom súťaže o Cenu za architektúru CE ZA AR 2019. Na stránke www.hnonline.sk prebieha hlasovanie o Cenu verejnosti. Ak sa vám páči projekt Záhradné vily, môžete ich podporiť TU. 

Architekti na rozhraní sídliska v bratislavskej Dúbravke a prírodnej rezervácie Devínska Kobyla navrhli zaujímavý koncept objektov, ktoré prepojili s podzemnou garážou.

"Projekt Záhradných víl, ako súčasť Záhradného mesta, vznikal niekoľko rokov, bolo vypracovaných viacero štúdií vo väzbe na aktuálne disponibilné pozemky. Architekti a developer tvoria jeden tím, takže jediným kritériom architektonickej koncepcie bola kvalita prostredia a samotných objektov, bytov," hovorí Marek Lohinský zo štúdia Vavrica architekti. 

Svahovitý pozemok umožnil vytvoriť urbanistický koncept objektov v prírodnom úžľabí. Predtým sa tu nachádzali opustené a zdevastované záhradky s prerastenou zeleňou.

V galérii si pozrite fotografie Záhradných víl, ktoré sú nominované na cenu CE ZA AR 2019 v kategórii Bytové domy: 

​"Záhradné vily svojím názvom, zachránenými vzrastlými stromami a novou výsadbou reflektujú génia loci bývalej opustenej záhradkárskej kolónie, ktorá sa nachádzala v tejto lokalite."

Architektúra troch bytoviek je jednoduchá. "Má pôdorys nepravidelného lichobežníkového tvaru s betónovým parterom, šachovnicovou fasádou typických podlaží končiaci penthousovými bytmi na streche s drevenou rastrovanou fasádou. Rozloženie víl reflektuje našu snahu o uvoľnenie pôdorysu a poskytnutie maximálnych výhľadov, presvetlenie a preslnenie a vytvorenie priestoru pre zeleň."

Fasáda v tvare šachovnice 

Betónová fasádna stierka oddeľuje byty na prízemí s predzáhradkami od dominantnej šachovnicovej fasády s typickými podlažiami. Typické podlažia tvorí biela fasádna omietka s oknami v štyroch šírkach.

"Pre vytvorenie svetlých interiérov sme znížili parapety všetkých okien na minimum a tiež sme použili francúzske okná s nulovým parapetom. Po dodržaní  predpísaných vertikálnych a horizontálnych požiarnych pásov sme okná na šachovnicovej fasáde opticky zvýšili priznaným nadokenným kastlíkom pre žalúzie vo farbe rámu okien," opisuje architekt. 

Podľa neho koncept šachovnicovo rozostavených okien nie je samoúčelný. Umožnil väčšie vyloženia obnažených betónových balkónov. A to bez toho, aby zbytočne tienili bytom na nižších podlažiach.

"Jednotlivé balkóny, sú vytvorené pomocou skladačky, spodná doska je odlievaná na stavbe a betónové prefa boky sú k nej primontované. Čelá balkónov sme ponechali sklenené aby sme zachovali prizodzený nádherný výhľad z francúzskych okien do átrií medzi budovami a tiež okolitej krajiny s peknými výhľadmi."

Penthousové byty s veľkými strešnými terasami sú oddelené od typického podlažia s použitím vertikálne rastrovaného dreveného fasádneho obkladu z termoborovíc. Na čelnú stranu strešných bytov umiestnili veľké presklené plochy, čím opticky prepojili obytné priestory s exteriérom.

Strecha garáža vytvorila zaujímavý priestor 

 Svahovitý pozemok vytvoril priestor na vytvorenie pozemnej garáže. "Na streche garáže sme vytvorili poloverejný a privátny priestor najmä pre budúcich obyvateľov záhradných víl. Priestor sme rozčlenili na tri časti - rozptylový priestor, priestor pre detské ihrisko a priestor pre menšie multifunkčné športovisko. Zvyšnú časť strechy tvoria strešné predzáhradky s rôznymi druhmi zelene," vysvetľuje architek Marek Lohinský. 

Majitelia bytov si už môžu vychutnávať krásne výhľady do okolia. Smerom na sever sledujú novovznikajúcu časť Bratislavy Bory. 

 Záhradné vily s krásnymi výhľadmi na okolie upútali aj medzinárodnú porotu Ceny za architektúru CE ZA AR 2019, ktorá ich nominovala medzi finalistov kategórie Bytové domy.

Ak vás zaujali Záhradné vily, hlasujte za toto dielo v súťaži o Cenu verejnosti CE ZA AR 2019. 

 

Ticketportal.sk