Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2019, 00:01

Skvelý rodinný dom môže vyrásť aj z malej záhradnej chatky. Netreba k tomu ani veľký rozpočet

Chata v Bernolákove je nominovaná na Cenu za architektúru CE ZA AR 2019.

Skvelý rodinný dom môže vyrásť aj z malej záhradnej chatky. Netreba k tomu ani veľký rozpočet
Zdroj: Katarína Príkopská

Ak sa vám páči Rodinný dom 3.0, dajte mu svoj hlas v súťaži o Cenu verejnosti CE ZA AR 2019: 

Mladá rodina sa na začiatku presťahovala z centra Bratislavy na vidiek. Chceli, aby ho ich deti zažili skutočný, idealizovaný. Ich pôvodná montovaná chata v Bernolákove však už nevyhnutne potrebovala rozšírenie. Víkendový relax sa postupne menil na trvalejšie obsadenie. 

Už na začiatku si majitelia stanovili viacero podmienok. Chceli zachovať architektúru pôvodnej chaty, získať terasu a bezpodmienečne musela zostať voľná záhrada, dom ju nesmel deliť. 

Pozrite sa v galérii, ako sa im to podarilo: 

"Veľa rodín dnes nechápe koncept bývania v dome. Vidia to ako byt s trávnikom a tujami pri plote. Tu sme to cítili presne naopak. Všetko je o záhrade a pestovaní, chovaní hydiny a detských hrách vonku, dom je iba nutnosť," hovorí architekt a zároveň majiteľ Ivan Príkopský. 

"Chata sa rozrástla o detské krídlo a krytú terasu. Dá sa tu dlhodobo žiť, i keď je to náročnejšie. A práve to máme radi. Máme radi život na prirodzenej záhrade. To nie je zadarmo, ani za peniaze." 

Dva objekty, ktoré spolu komunikujú 

Dom pozostáva z dvoch hranolov, ktoré sú natočené voči sebe do pravého uhla s miernym posunom voči sebe. Pôvodná chata je orientovaná pozdĺžne s pozemkom, čo najbližšie k susednej chate.

"Nová hmota 3.0 je natočená priečne, pôdorysne tak dom rozdeľuje pozemok na dve časti. Avšak nová hmota je zdvihnutá na stĺpy, záhrada je neprerušená, dolu je terasa. Z prístavby je výhľad na obe strany záhrady." 

Záhrada je plná vegetácie, je tu živý plot, platan, lipa, borovice, smreky aj ovocné stromy. " Dom musí záhrade akoby uhnúť, nechať ju plynúť. Je zámerne utopený v zeleni, priamo naráža na vegetáciu. Nemá zbytočné chodníky, obrubníky, terénne úpravy, detaily sú minimalistické až primitívne, no funkčné. Záhrada a hmoty domu, nič navyše."

Objekty sú z bežných materiálov s minimom vrstiev. Betónové základy, drevená nosná konštrukcia, tepelná izolácia z minerálnej vlny, parozábrany, membrány, OSB dosky. Fasády sú prevetrávané, strechy sú z pozinkovaného plechu. 

Dôležitá je atmosféra 

Minimialistické, no do detailové premyslené riešenie zaujalo aj medzinárodnú porotu CE ZA AR 2019, ktorá ho nominovala medzi najlepšie rodinné domy.

"Myslím si, že porota sa na dom pozerala pragmaticky. Dom vnímali ako architekti. Čiže osadenie na pozemku, hmota, nápad, dispozícia a balansovanie prevedenia a atmosféry," uvažuje Ivan Príkopský. 

Zároveň odmieta, žeby bol dom výnimočný. Podľa neho ich viac zaujalo osadenie na parcele, priestory, ktoré boli vytvorené dvojicou objektov a dialóg nielen s parcelou ale celou oblasťou.

"A samozrejme, ide hlavne o atmosféru celého miesta a spojenie. 3.0 je pevne previazaný s domácimi. Ani najbližšia návšteva, tam necíti a nemusí chápať, to čo jeho obyvatelia."

Ak sa vám páči Rodinný dom 3.0, dajte mu svoj hlas v súťaži o Cenu verejnosti CE ZA AR 2019: 

Ticketportal.sk