Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.02.2019, 13:08

Bývanie bez hypoték a dlhov: Čech navrhol dom za 2 300 eur, s jeho návodom ho postaví každý

  • Výdavky na stavbu takéhoto domu zahŕňajú plány, ktoré stoja v prepočte 70 eur a dom vyjde na približne 2 300 eur.
  • Dom z preglejky a drevených trámov má byť prejavom dočasného nezávislého bývania bez dlhov a hypoték.
Bývanie bez hypoték a dlhov: Čech navrhol dom za 2 300 eur, s jeho návodom ho postaví každý
Zdroj: Reprofoto, YouTube/Joshua Woodsman

Architekt Joshua Woodsman, pôvodným menom Vojtěch Valda, navrhol mobilný dom s názvom Magenta. Má obytnú plochu šesť metrov štvorcových a je vybavený všetkým, čo skromnejší človek potrebuje, uvádza iDnes.cz.

Dom na kolesách má kuchynku, chemickú toaletu, pec s komínom, nachádza sa v ňom rozkladacia lavica s pohodlným matracom, stoličkou, dvoma kreslami a úložným priestorom. Ten je pod pohovkou v podobe výsuvných drevených boxov.

Pod sedlovou strechou je zavesená sieť vhodná na odkladanie ľahších predmetov, menšie siete slúžia ako malé závesné "poličky" a v dome sú ďalšie tri skrine.

Vybavenie, prevedie, ako aj interiér premysleného domu na kolesách:

Malé obydlie je postavené na prívese s dvomi kolesami, ktorý môže byť pripevnený na auto a odveziete si ho kam potrebujete. Kuchynka má drez, ktorý je pripojený k malej nádrži na vodu. K dispozícii je tu plynový varič a malé vstavané niky (dekoratívny polkruhový alebo hranatý výklenok v stene).

Joshua Woodsman navrhuje malé obydlie pod značkou Pin-Up domy spoločne s Václavom Valsom, Danielou Holanovou a Lindou Kozlovou. Výhodou tohto bývania je, že si ho postaví každý podľa návodu sám.

​Plány stoja v prepočte 70 eur a dom približne 2 300 eur. Mobilné bývanie navrhoval autor dva roky. Dom z preglejky a drevených trámov má byť prejavom dočasného nezávislého bývania bez dlhov a hypoték.

Celý objekt má polystyrénovú izoláciu, ktorá v zimnom období hreje a v lete chladí. Veľké okno poskytuje dostatok prirodzeného svetla.