Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2019, 07:00

Veľký sen sa premení na realitu: Toto sú domy za menej ako štyritisíc eur postavené za 24 hodín

Spoločnosti, ktoré sú autorom prvého "3D tlačeného domu" v Amerike s povolením, plánujú vytvoriť domy s väčšou rozlohou a nižšou cenou.

Veľký sen sa premení na realitu: Toto sú domy za menej ako štyritisíc eur postavené za 24 hodín
Zdroj: iconbuild.com

Americké spoločnosti predstavili dom vytvorený technológiou 3D tlače, ktorý sa ako prvý v Spojených štátoch môže pýšiť oficiálnym povolením.

Dom s rozlohou 33 metrov štvorcových má cenu približne 10 tisíc dolárov (8700 eur), jeho tvorba pritom trvala len 48 hodín. Aktuálne pracujú na pláne vytvoriť domy s väčšou rozlohou a nižšou cenou. Projekt má pomôcť ľuďom v krízových oblastiach.

V galérii nájdete snímky unikátneho domu:

3D domy nie sú lacné, zmena prišla s novým projektom

Domy, vytvorené prostredníctvom 3D technológie predstavujú najnovšiu vlnu v stavebníctve, nejde pritom ale vždy o lacnú alternatívu. Napríklad projekt, ktorý začiatkom roka predstavila spoločnosť Branch Technology, to potvrdzuje.

Ich prototyp 3D-vytlačeného domu s rozlohou 93 metrov štvorcových, by stál bežne okolo 300-tisíc dolárov (v prepočte približne 261-tisíc eur). A to je privysoká cena, na to, aby sa táto technológia dala považovať za riešenie globálnej bytovej krízy, píše Business Insider.

Existujú však výnimky. V marci spoločnosť New Story, so sídlom v San Franciscu a spoločnosť ICON, ktorá sa venuje stavebným technológiám, navrhla prostredníctvom technológií 3D tlače, špičkových materiálov a stavebných technológií 3D tlačiarne na stavbu domov.

V spolupráci s partnerom, ktorým je nezisková organizácia New Story si pripísali úspech "prvého domu v Amerike s povolením, vytvoreného technológiou 3D tlače."

Ide o štruktúru domu s rozlohou 33 metrov štvorcových. Jeho cena je približne 10 tisíc dolárov (8700 eur) a vybudovanie trvalo 48 hodín. V tej dobe však tlačiareň - známa ako Vulcan - bežala len na 25 percent.

Pre spoločnosti to bola výzva ísť ešte ďalej a vytvoriť dom s rozlohou 56 až 74 metrov štvorcových za 24 hodín za cenu 4-tisíc dolárov alebo menej (3 500 eur).

Pred použitím tejto technológie 3D tlače trvalo neziskovke New Story osem mesiacov vybudovať 100 domovov, z ktorých každý stál približne 6-tisíc dolárov (5 200 eur).

Pozrite si video k projektu:

V nadväznosti na predošlý úspech plánujú spoločnosti v budúcom roku pracovať na svojej prvej sérii domov v štáte Salvádor. Krajina je známa zlým terénom a častými záplavami, ktoré môžu plánovanú výstavbu bytov znemožniť.

Zlé podmienky pre život tunajších obyvateľov je však hlavným hnacím motorom ich snahy a dúfajú, že poskytnú bezpečný domov aspoň časti obyvateľstva, ktoré žije v hraničných podmienkach chudobných štvrtí.

Spoločnosť New Story bude v priebehu nasledujúcich dvoch rokov zháňať financie, potrebné na projekt výstavby domov 3D technológiou v Salvádore (100 miliónov dolárov, čo je v prepočte takmer 87 tisíc eur), informovalo CNN už v marci.

Spoločnosť ICON dokonca zverejnila, že skúma aj to, ako môže byť ich 3D technológia použitá na budovanie vesmírnych biotopov.

Ticketportal.sk