Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2019, 10:58

Nie každý nízkoenergetický dom ním aj je. Kedy šetríte a kedy len plytváte?

  • Stavajte nízkoenergeticky, poradíme vám ako na to.
  • O čo je tvar domu zložitejší, tým spotreba energie narastá. Jednoduchšia konštrukcia výrazne zjednodušuje aj zateplenie.
  • Čím väčší je rozdiel teplôt medzi vnútrom a vonkajškom obydlia, tým hrubšiu izoláciu treba použiť
Nie každý nízkoenergetický dom ním aj je. Kedy šetríte a kedy len plytváte?
Zdroj: Archív redakcie Domy a bývanie a firiem

Alternatívny alebo nízkoenergetický dom nie je už ani v našich končinách novinkou. Jeho stavba je však stále skôr zriedkavým javom. Je sprevádzaná vyššími vstupnými nákladmi a rozdielnymi developerskými preferenciami, vďaka ktorým sa uprednostňujú stavby jednoduchších – menej nákladných obydlí, uvádza Dom a bývanie.

Treba myslieť na dôležité faktory, ako sú poloha domu, strecha, tvar domu a materiály. Všetko o tom, ako stavať nízkoenergeticky nájdete odborne vysvetlené v galérii:

Nie každý nízkoenergetickým dom ním aj naozaj je

V praxi je zaužívané, že ,,nízkoenergetický“ dom má mať spotrebu energií na vykurovanie do 35 kWh / m² za rok. To kladie na stavbu určité špecifické požiadavky, a zároveň to znamená, že nie každý dom, ktorý nazveme nízkoenergetickým, ním aj naozaj je.

Podľa spotreby energie poznáme ešte pasívne domy, ktoré majú spotrebu len do 15 kWh / m² za rok, alebo úsporné domy, ktoré nie sú až tak náročné na dodržiavanie noriem, so spotrebou 60 kWh / m² za rok.

Ak by sme teda chceli popísať nízkoenergetický dom vo všeobecnosti, je to každá stavba, ktorá využíva pasívnu izoláciu a materiál na vonkajších stenách, základoch, oknách, dverách, streche a medzistennom priestore.

Rozhodujúcim parametrom energetickej spotreby domu je jeho spotreba energie na vykurovanie. Spotreba energie na vykurovanie sa chápe ako množstvo energie v palive, ktoré je nutné do budovy priviesť na pokrytie tepelných strát prestupom a vetraním.

Na čo nezabúdať?

Ak sa tieto straty čiastočne kryjú pasívnymi solárnymi ziskami, ziskom od osôb a z domácich spotrebičov, spotreba sa príslušne zníži. V spotrebe sú započítané aj straty v účinnosti zdroja tepla.

Nízkoenergetické domy fungujú na inom princípe ako klasické zástavby. Ak teda z domu unikne iba zanedbateľná časť tepla a všetko ostatné sa zužitkuje v jeho prospech, bude treba iba túto zanedbateľnú časť energie do domu doplniť, a to sa dá zabezpečiť aj alternatívnymi zdrojmi.

Ak sa chcete dopracovať k domu, ktorý môžete nazvať nízkoenergetickým, nestačí ho iba osadiť izolačným trojsklom a solárnymi panelmi.