Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 11:00

Dom, aký ste na Slovensku ešte nikdy nevideli. Architekt a vinár si ho postavili v korune stromu

Keď spoja sily – a hlavy – architekt a vinár, nemusí sa z toho vždy zrodiť len vinárstvo. Dôkazom je aj domček v lese nad vinicou,

Dom, aký ste na Slovensku ešte nikdy nevideli. Architekt a vinár si ho postavili v korune stromu
Zdroj: Dominik Sepp, Nora a Jakub

Hospodárske noviny sú mediálnym partnerom Ceny za architektúru CE-ZA-AR. O Cenu verejnosti môžete hlasovať TU.

Zdroj: CE-ZA-AR 2018

​​Všetko to skrslo v dvoch hlavách - architekta Pavla Šišku a vinára Michala Bažalíka. Obidvaja trávia veľa času v prírode, dom na strome je tak prienikom ich myšlienok a túžob.

„DUBoDOM je akousi hmatateľnou pozvánkou pre širšiu verejnosť na oddych do lesa, jeho ticha a života. Samozrejme, s pohárom vína, aby sa človek nebál zvukov lesa vo večerných hodinách,“ usmieva sa architekt Pavol Šiška.

Pozrite si fotografie DUBoDOMu vo viniciach nad Svätým Jurom: 

​Vinár Bažo si podľa neho vymyslel netradičný plán - chcel domček na strome, bez akejkoľvek podpery o zem, na dosah vinice, s pekným výhľadom na posedenie pri víne z jeho vinárstva. 

"Prienikom našich úvah a diskusií o tomto projekte bol fakt, že každý z nás, chcel stromu ublížiť čo najmenej - preto mu nebol odpílený ani jeden živý konár. Veľkou neznámou na začiatku bolo ako nájsť cestu na spojenie dvoch pojmov: domček na strome a víno, tak aby jeho návšteva bola bezpečná, a urobila dobrý základ pre degustáciu vína či už vnútri alebo na exteriérovej terase."

Začali spoločne kresliť nákresy a nápady. Na pozemku nad vinicou vo Svätom Jure sa im podarilo vytvoriť nevídanú atraktivitu pre ľudí z mesta, ktorí prahnú za oddychom pri víne, v tichu lesa. 

"Nebolo ťažké nájsť strom, na pozemku sa nachádzajú zväčša náletové dreviny a menej statné duby či javory. Konkrétny dub nás obidvoch oslovil svojou dobrou pozíciou na pozemku: na vrchole, s pekným výhľadom a na dosah vinice," spomína si na začiatky architekt DUBoDOMu. 

Pán a parazit

"Je to unikát, viacero konárov starého dubu prechádza interiérom a tvorí tak priestor, dostatočne veľký pre človeka a jeho základné potreby: spať, papať, čítať a popíjať víno. Strom v interiéri je tak v každom okamihu na dosah návštevníkom, ktorý sa môžu dotýkať jeho kôry, pozorovať pohyby vetiev vo vetre, obdivovať listy."

Pri pohľade z vonku je dom tmavý, aby v lese vzbudzoval čo najmenej rozruchu. Interiér je svetlý, aby konáre a kmene stromu ukázali návštevníkovi, kto je tu pánom a kto parazitom.

 DUBoDOM sa dá aj prenajať, slúži ako hosťovská izba. Ľudia sem chodia aj na viacdenné pobyty, návštevníci chvália najmä lokalitu s pekným výhľadom a rýchlu dostupnosť z Bratislavy. A samozrejme, dobré víno.

"Turistickou atrakciou DUBoDOM nie je a dúfam ani nebude, aby návštevníci mali súkromie a nasávali intímnu atmosféru so stromom či s niekym blízkym. Samotný zážitok popisujú viacerí ako zážitok na celý život, nakoľko podobný domček buď nikdy nevideli, alebo nemali možnosť v niečom takom aj prenocovať. Zážitok hrá v celom projekte veľkú úlohu a myslím že si ho každý návštevník svojským spôsobom odtiaľto aj odnáša, začo sme veľmi vďační," tvrdí jeho autor. 

Ak chcete podporiť DUBoDOM a hlasovať za toto dielo v súťaži Hospodárskych novín o Cenu verejnosti, môžete tak urobiť TU: 

DuboDom

adresa: Svätý Jur

autor: Pavol Šiška

spolupráca: Peter Sálus , Michal Bažalík

fotografie: Dominik Sepp, Nora a Jakub. http://www.nora-jakub.sk/dubodom/