Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 09:00

Presťahujte sa v lete na balkón, získate ďalší priestor s malým rozpočtom

Či ste hrdým vlastníkom rozľahlej terasy na streche vášho mezonetu, alebo máte malý balkón, verte, že máte obrovské šťastie.

Presťahujte sa na balkón a s radami portálu Zľava dňa prezradíme vám ako si to užiť na maximum.

Zútulniť a neskrachovať

Jedna plastová stolička vyblednutá od slnka balkón nerobí. Zapojte svoju fantáziu alebo sa inšpirujte nápadmi z Pinterestu, Instagramu či z časopisov o bývaní. Zútulňovanie vás nemusí vyjsť draho. Stačí sa poobzerať po  bazároch, v pivnici v rodičovskom dome alebo si vyhliadnite výpredaje so sezónnymi zľavami.

Začnite od podlahy

Dom sa stavia od základov. Balkón tiež. Použite na podlahu drevenú krytinu, nemusíte ňou ale pokryť celý balkón. Nechajte medzi podlahou a stenami priestor a nasypte doň okrúhle kamienky v kontrastnej farbe.

Ak to chcete mať vypracované do najmenšieho detailu, zamiešajte medzi ne svietiace okrúhliaky. V noci vám vytvoria nezabudnuteľnú atmosféru.

Zdroj: Pixabay

Oáza zelene

Balkón bez kvetov je ako ráno bez kávy. Ak ale dávate prednosť niečomu vlastnému, niečomu, čo si vypestujete od semienok až po rastlinu, zasaďte si bylinky alebo šalát. Potrebujú síce veľa vlahy, ale existujú aj samozavlažovacie kvetináče, ktoré vám pomôžu.

Zdroj: Pixabay

​Ďalšou z možností je mať na balkóne vo váze vždy čerstvé rezané kvety. Stačí im raz za čas vymeniť vodu či odstrihnúť spodky stoniek a neskôr nahradiť novými. Náročné? Siahnite po umelých kvetoch.

Mne osobne robia najväčšiu radosť farby, ktorými nešetrí marocký či bohémsky štýl. K nemu sa hodia okrasné zelené rastliny vo farebných kvetináčoch. Prípadne si do no nich nasaďte aj niečo ťahavé, povedzme brečtan.

Na škodu nie je ani letné „vyvenčenie“ interiérových rastlín. Preneste ich v kvetináčoch, v ktorých sú, rovno na balkón a poukladajte ich na zem. Pekne by sa medzi nimi mohla vynímať aj tuja.

Nepodceňujte sedenie

Stavte na pohodlnosť, ktorú dosiahnete buď viacerými malými vankúšikmi po zemi alebo rovno sedacím vakom. Do menších priestorov sa hodí skôr hojdacie kreslo, ktoré nezaberie toľko miesta. Ak na balkóne už sedenie máte, aspoň ho trošku zútulnite. Pekné vankúše či štýlová deka dokážu zázraky.

Terasa
Zdroj: FB/Jo's Style

Myslite na detaily

Prostredie tvoria detaily. Balkón nie je len o podlahe – pozerajte sa naň ako na priestor, ktorý má aj steny. Krásnou prírodnou dekoráciou sú vyrezávané mriežky z dreva. Ale pokojne ich použite aj ako paravan na prerozdelenie väčšieho balkónu, prípadne ako dekoráciu, ktorou môžete zakryť škaredé balkónové zábradlie.

Obrazy na balkóne? Vyberte si obľúbený motív či abstrakt vo farbách, ktoré pekne dotvoria celý priestor a nechajte si ich vytlačiť na veľké plátno. A keď k nemu pridáte ešte zopár malých, môžete tak vytvoriť koláž na jednej z balkónových stien.

Zdroj: Pixabay

​Stenu môžete pretvoriť aj na kreatívny kútik vďaka samolepiacej tabuli. Nakreslite tam niečo milé alebo napíšte citát, ktorý vás pri každom pohľade bude motivovať.

Posledná vec sú svetlá. Malé, veľké, lampiónové, vianočné, ledkové, sviečkové – akékoľvek. Hlavne, nech je ich veľa. Keď ich bude veľa, po zotmení vám tam spravia takú atmosféru, akú nezažijete ani na strechách newyorských industriálnych budov.