Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:01

Pozrite si luxusné bývanie s maximálnou úsporou peňazí aj štvorcov

  • Riešenie bytovej krízy vidí architekt vo využití zvyšných materiálov a priestorov.
  • Bývanie v potrubiach pomerom ceny a rozlohy pokorilo konkurenciu.
Pozrite si luxusné bývanie s maximálnou úsporou peňazí aj štvorcov
Zdroj: jameslawcybertecture.com

V Hongkongu na výstave DesignInspire predstavila architektonická firma Cybertecture nový model bývania oPod, píše CNN. Mini "domy" pokrývajú plochu od 9 do 11 metrov štvorcových a každý je vybavený rozkladacou posteľou, chladničkou, mikrovlnnou rúrou a kúpeľňou.

Fotografie mini bývania s maximálnou úsporou peňazí aj metrov štvorcových si pozrite v galérii:

​Architektov k týmto návrhom inšpirovalo preľudnené mesto Hongkong. Podľa prieskumu Demographia International Housing Affordability od roku 2003 ceny nehnuteľností  vzrástli o 430 percent, čo vyústilo do bytovej krízy.

OPod-y majú moderný, priemyselný štýl, ktorý je navrhnutý tak, aby sa prispôsobil budúcim obyvateľom. Vyrábajú ich z vodovodných potrubí, ktoré sú na seba naskladané v tesných nepoužívaných priestoroch mesta. Jeden oPod vyjde podľa South China Morning Post na asi 15 tisíc dolárov (v prepočte približne takmer 13 eur).

*Pre porovnanie: byt o rozlohe 9 metrov štvorcových stojí mesačne v Hongongu v prepočte okolo 420 eur, pričom bývanie v "potrubiach" podobnej rozlohy len na 189 eur.

To je cenovo prijateľná možnosť, ktorá by mohla pomôcť zmierniť krízovú situáciu v meste. Podľa zákona však nejde o dlhodobé riešenie. James Law, šéf architektonického štúdia, dodáva, že to ani nebolo jeho zámerom.

"Nemyslím, že OPod je úplným riešením, pretože existuje veľa ďalších otázok, ktoré sú zahrnuté do tohto celého problému," povedal pre BBC. "Napriek tomu, že ide o jedinečnú architektúru, nemôže vyriešiť všetko naraz."