Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyFunkcionalizmus je nám blízky. Trvanlivosť, úžitok a jednoduchosť. Slová, ktoré vracajú späť ozvenu funkcionalizmu, boli prvými, ktoré prišli Antonovi a Jane na um, keď premýšľali o podobe svojho domu.
V galérii si pozrite riešenie pasívneho domu, v súlade s prianím majiteľov a ekonomickými štandardmi:
Prevzaté z časopisu DŘEVO&stavby:
O drevostavbách sme spočiatku nevedeli nič. To je samo o sebe živná pôda pre vznik mýtov. Informácie sme získavali postupne, a čím viac sme ich mali, tým viac ubúdalo obáv. Až zmizli úplne. Zásadná pre nás bola rýchlosť výstavby a požiadavky na jej kvalitu.
Chceli sme sa vyhnúť neustálym opravám. Samozrejme, dôležité boli aj náklady na realizáciu, úspornosť a pokiaľ možno čo najdlhšia "bezúdržbová prevádzka".
Drevostavba nám pripadala (a po skúsenosti s bývaním v nej stále pripadá) priaznivejšia aj po zdravotnej stránke.
Ako asi u väčšiny stavebníkov, naša predstava sa síce vyvíjala, ale boli sme so ženou rovnako naladení. Veľa času sme trávili "okukovaním" rôznych realizovaných domov, štúdiom časopisov a prospektov, návštevami odborných výstav.
Zásadným momentom bol "rozchod" s prvým architektom, kde bohužiaľ nedošlo ku zhode s jeho a našimi predstavami. Bolo to bolestivé, ale nevyhnutné.
Došli sme k názoru, že základ interiéru si musíme navrhnúť sami, pretože my v tom budeme bývať a chceme to mať podľa našich predstáv. Zvyšok nech doladia a prípadne nás usmernia odborníci.
So základnou grafickou podobou nám pomohol kamarátov softvér a my si vtedy uvedomili, že inklinujeme k funkcionalizmu. Ideálne sme sa chceli priblížiť Müllerovej vile.
Človek má tendenciu stále niečo riešiť. Po skúsenosti so stavbou však odporúčam rozhodovať sa rýchlo a nevracať sa stále späť a niečo vylepšovať.
Veľa nám pomáhalo, keď sme si robili zápisy z rokovania - ako sa stavebnou firmou a architektom, tak s technickým dozorom. Čo je napísané, to je dané, a deväťdesiat percent úspechu je príprava.
Áno, mali sme to zložitejšie, preto by som rád budúcim stavebníkom oznámil pár svojich postrehov:
Vzhľadom na rozsah stavby toho bolo veľmi málo. Nemáme ideálne situovaný vjazd na pozemok. Potom ľutujeme, že sme objednali len jednu retenčnú nádrž na dažďovú vodu.
Využili by sme dve, ideálne prispôsobené aj k využitiu vody napríklad na splachovanie. Čo sa týka funkčnosti domu, nie je celkom dotiahnuté vykurovanie vzduchom. Nie že by to firma nedokončila. Ide len o to, že sme asi vzduch ako médium precenili.
Dobrá firma, rovnako ako architekt, sa hľadajú veľmi ťažko. Nám sa prvý architekt nepodaril a dodávateľa stavby sme preto vybrali na základe odporúčania. Nepodceňujte zmluvu a nešetrite na nej.
Jasne musí byť definovaný rozsah, cena a termíny dodávky a samozrejme vyrovnané sankcie pre obe strany. Dôležitý je vzťah dodávateľa k vybavovaniu reklamácií, či je ústretový alebo má systém "nechať vyhniť pod rohožkou".
Vyrokujte si predĺženie reklamačných lehôt, zvážte využitie pozastavenia platieb a dôležitým bodom je servis - termín nástupu pracovníkov po oznámení problému a garancia náhradných dielov pod sankciami.
My sme mali seriózneho dodávateľa a môžeme ho odporučiť ďalším stavebníkom. Bol veľmi pozitívny a ústretový. Od podpísania už sme zmluvu nemuseli vytiahnuť.
Napriek tomu odporúčame nepodceňovať technický dozor investora. Najali sme si ho na základe odporúčania. Jeho prítomnosť na stavbe a kontrola bola prínosom pre všetky zúčastnené strany.
Na elektrinu u nás ide všetko a za minulý rok sme platili 27 600 korún (v prepočte 1 085 eur), čo je zhruba 65-70 percent spotreby panelátkového bytu 3 + 1 pri troch ľuďoch.
Plánujeme, že časom pridáme solárny zdroj energie pre ohrev úžitkovej vody. Existujúca kapacita nie je pre nás troch dostatočná.
Poradil by som niekoľko vecí:
S domom sme veľmi spokojní. Nepodarilo sa síce úplne všetko, a pretože pokrok letí vpred, asi by sme niečo dnes riešili inak. Napríklad až po nasťahovaní sme zistili, že voda v lokalite je dosť tvrdá.
Musíme teraz riešiť jej úpravu, aby nedochádzalo k poškodeniu vykurovacích špirál elektrických spotrebičov a zanášaniu rozvodov teplej vody. Odporúčame riešiť toto v predstihu.
Celkovo je ale dôležité, aby problém nebol nevratný a mal riešenie. Zatiaľ sme u nás ani v zahraničí v tejto kategórii na nič lepšie nenarazili.
Technické parametre