Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.10.2020, 12:20

Architekti radia: Vyvarujte sa pri rekonštrukcii bytu týchto začiatočníckych chýb

Chystáte sa rekonštruovať byt alebo dom a chcete sa vyhnúť chybám?

Architekti radia: Vyvarujte sa pri rekonštrukcii bytu týchto začiatočníckych chýb
Zdroj: Peter Jurkovič/JRKVC

Pripravili sme pre vás zoznam najčastejších chýb a nedostatkov, s ktorými sa trápia majitelia nehnuteľností. Každý chce, aby rekonštrukcia prebehla čo najrýchlejšie, podľa pôvodného finančného plánu a byt bol po nej krajší a modernejší. 

Všetko si chcete robiť sami

"Dôležité je uvedomiť si, že rekonštrukcia je investíciou na dlhšie časové obdobie (minimálne jednej generácie). náklady sa neraz vyšplhajú na úroveň niekoľkoročného platu.

Preto nepodceňujte žiaden krok od začiatku až po koniec celého procesu. Odporúčame sa preto obrátiť na odborníka, ktorý môže na základe skúseností objaviť nové možnosti a ukázať Vám úplne iný pohľad na riešenie rekonštruovaného priestoru," radí architekt Branislav Lackovič zo štúdia txt architekti.

Podľa neho bývajú klienti a investori často veľmi prekvapení aké návrhy a riešenia dostanú od architekta: "Majú nečakané riešenia, ktoré  im na jednej strane uľahčia bežný život v priestore a zároveň zúročia ich investície."

Zlý výber robotníkov

Robotníci a dozor nad ich prácou je alfou a omegou úspešnej rekonštrukcie: "Počínajúc dohodnutím cien na začiatku, pokračujúc odvedenou kvalitou prác a končiac stopnutím ich stavebnej kreativity.

Ak tomu totiž necháte voľný priebeh, tak sa Vám veľmi ľahko môže stať, že zaplatíte veľa a ešte k tomu za nekvalitu, ktorú budete mať deň čo deň na očiach," upozorňuje Lackovič.

Dávajte si preto pozor na stavebné prevedenie detailov a trvajte na tom, aby ich stavebníci urobili poriadne, podľa dohodnutého návrhu. "Ich nevhodné riešenie vám totiž môže zničiť celú vašu snahu o dosiahnutie interiéru, v ktorom sa chcete cítiť príjemne."

Snaha o ultramoderný interiér

"Ľudia sa veľmi často nechávajú ovplyvniť svojimi momentálnymi náladami. Potom vznikajú nenadčasové byty, ktoré im začnú po chvíli prekážať a ktoré sú následne nepredajné," dopĺňa zoznam chýb architekt Rudolf Lesňák zo štúdia RULES.

Zlé naplánovanie kuchyne

Majitelia bytov sa často pri rekonštrukcii kuchyne obracajú na známe kuchynské štúdiá. Aj tie sa však dopúšťajú rôznych omylov. Známy český dizajnér Petr Tschakert pre portál idnes.cz označil za jeden z najväščích omylov napríklad umiestnenie mikrovlnky vo výške očí:

"Kuchyňa má byť predovšetkým bezpečná a až potom praktická a krásna. Manipulácia s horúcim pokrmom vo výške očí je vyložene nebezpečná. Jediné, čo tým získate, je pohodlná manipulácia a unikátny pohľad na točiaci sa tanier. Je to však nebezpečné miesto. Mikrovlnka by mala byť umiestnená tak, aby dolná hrana dvierok bola vo výške pracovnej dosky. 

Nesprávny výber svietidiel

Odborník na osvetlenie Hynek Medřický pre idnes.cz zdôraznil, že LED svetelné zdroje rozhodne nepatria do spálne. Neodporúča ani LED pásky, ktoré nábytkári a dizajnéri s chuťou umiestňujú blízko postelí.

Varuje aj pred "modrými" orientačným svetlami na chodbách či v detských izbách. "Všeobecne platí, že svetlo riadi náš biologický rytmus. Výskumy potvrdili, že modré svetlo, ktoré je typické pre LED, stimuluje aktivitu, pretože podporuje uvoľňovanie serotonínu. Naopak, brzdí melatonín, ktorý vyvoláva spánok," vysvetľuje očná lekárka Lucie Valešová. 

Lacné materiály

Architekt Rudolf Lesňák svojich klientov najčastejšie odhovára od laminátových podláh. "Neradi používame falošné drevo. Zauímavejšou alternatívou je určite drevená podlaha."

V galérii si pozrite ako to vyzerá, keď sa rekonštrukcia bytu výnimočne podarí. 

Ticketportal.sk