30.09.2017, 00:01

Američania vedia šetriť. Inšpirujte sa domami, ktoré začínajú od 28-tisíc

Domy sú vytvorené z prepravných kontajnerov.

Američania vedia šetriť. Inšpirujte sa domami, ktoré začínajú od 28-tisíc
Zdroj: Honomobo

Prepravné kontajnery boli už použité na rôzne účely, čoraz častejšie sú však obľúbené ako alternatívna forma stavebného materiálu. Ich využitie je šetrné k životnému prostrediu, majú pomerne dlhú životnosť v niektorých prípadoch sú takisto aj prenosné.

Pri alternatíve stavby domu z prepravného kontajnera niekoho odrádza čas venovaný transformácii úžitkovej oceľovej „krabice“ na útulný príbytok. V USA pôsobí niekoľko spoločností, ktoré sprostredkovávajú dopravu kontajnerových domov, ktoré môžu byť dodané a zostavené už do desiatich týždňov.

Kontajnery zvyčajne prichádzajú v dvoch veľkostiach, a to buď menší s rozlohou 15 metrov štvorcových alebo väčší s rozlohou 30 metrov štvorcových. Je to takpovediac miniatúrne domáce bývanie, preto si často majitelia takéto kontajnery jednoducho vyskladajú do podoby domu alebo sa prispôsobia menším priestorom vhodným rozložením interiéru.

Pozrite si v galérii viaceré typy, ktoré sú na bývanie vhodné a patria medzi obľúbené.

Na Slovensku sa podobné projekty tiež dostávajú do povedomia a čoraz viacero záujemcov o nový spôsob stavania sa zaujíma práve o kontajnerové domy, napríklad architekti Marek Pavlech a Michal Paulišin. Dom sa skladá z jednoduchých prepravných kontajnerov, je nutné dobre vyriešiť kvalitnú zvukovú aj tepelnú izoláciu.

Kovová konštrukcia nie je dobrá pre striedanie horúčav a chladu. Cena sa pohybuje na Slovensku od 400 eur za meter štvorcový.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.