Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2018, 00:01

Geniálny vo svojej jednoduchosti. Na domček stačilo 800 vyradených paliet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osemsto drevených paliet a postavili z nich plnohodnotný dom.

Geniálny vo svojej jednoduchosti. Na domček stačilo 800 vyradených paliet
Zdroj: Blaue Lagune

Experimentálny projekt je otvorený verejnosti vo viedenskom centre vzorových domov Blaue Lagune. Výstavisko Modrá lagúna (Blaue Lagune) patrí k popredným európskym výstavným priestorom so zameraním na stavebníctvo, architektúru a inovácie, píše iDnes.cz.

Práve sem umiestnili Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer svoj nízkoenergetický paletový dom s obytnou plochou 50 metrov štvorcových. Na myšlienke začali pracovať už ako študenti viedenskej Technickej univerzity.

Palety ako stavebný materiál

S konceptom im v začiatkoch pomáhala ich profesorka Karin Stieldorfová. Geniálne jednoduchý dom je veľmi univerzálny. Možno ho použiť na čokoľvek. Stavebným materiálom sú drevené palety. Komerčné sklady ich využívajú len po určitú dobu, keď doslúžia, končia v spaľovniach.

Paletový dom dokonale zapadá do stratégie Modrej lagúny, ktorej hlavnou prioritou je prezentácia výnimočnej a udržateľnej modernej architektúry. Ďalším príkladom zaujímavých ukážkových stavieb je "plávajúci" solárny dom LISI-Haus, ktorý je umiestnený v areáli na jazere a tiež udržateľný Haus Nr. 035 s rozlohou 52 metrov štvorcových od architekta Billa Lorenza.

Ukážky unikátnych stavieb si pozrite v galérii.