06.09.2017, 12:01

Ako efektívne zariadiť malý byt. Návrhár vymyslel šikovné riešenie do garsónky

Nemecký návrhár nábytku Nils Holger Moormann premýšľal, ako čo najlepšie zariadiť malý byt. Problém s malým priestorom vyriešil drevenou škatuľkou, ktorú umiestnil do stredu bytu.

Na druhej stene krabice sú otvorené aj uzavreté kuchynské regály, skladací jedálenský stôl a magnetická tabuľa na poznámky. Oproti je klasická kuchynská linka.
Zdroj: Moormann

Cenovo dostupné bývanie, ktoré ponúka veľkorysé rozmery, je čím ďalej vzácnejšie. Len málokto sa dnes môže "rozťahovať" vo rozľahlom byte. Kvôli rastúcej cene nájmov a nehnuteľností ľudia volia stále menšie a tesnejšie bývanie.

Práve pre nich podľa iDNES Moormann našiel riešenie. Jeho drevená kocka v sebe ukrýva všetko potrebné pre jedného človeka. Z vonkajšej strany drevenej krabice, umiestnenej v byte, sa spí, pracuje, číta, odpočíva a aj je. V jej vnútri sa varí a slúži ako sklad.

Výsledkom projektu návrhára Moormanna nazvaného Život v malom priestore, je vlastne miestnosť v miestnosti, ktorá sa dá chápať aj ako obrovský kus nábytku. Komora s veľkým množstvom funkcií pôsobí prekvapivo vzdušne.

Vzhľadom k tomu, že osobné návyky každého človeka sú neuveriteľne rozmanité, aj krabica je variabilná a tvárna. Milovníci kníh, športovci, ľudia pracujúci doma či milovníci módy, každý si môže obytnú krabicu prispôsobiť podľa seba.

Niektoré časti krabice sú ale pevne dané. Lôžko s matracom je 140 × 200 centimetrov veľké. Posteľ má zvýšené hrany, aby človek nespadol z výšky. Pri lôžku je integrovaná zásuvka na nabíjanie mobilného telefónu a iných elektronických zariadení.

Na schodoch, ktoré vedú k posteli, sú umiestnené tri hlboké zásuvky a na bočnej strane je vstavaný šatník s tyčou a policami. K dispozícii je tiež výklenok s hasiacim prístrojom.

Na druhej strane krabice je výklenok s plytkým, ale polstrovaným sedením, ktoré možno použiť na čítanie kníh. Vedľa je pre túto príležitosť vložená knižnica a k dispozícii sú aj dve lampy. Pohovka má pod vankúšom sedadla dva úložné kontajnery.

Samozrejme, nesmie chýbať hit dnešných domácností, a to systém pre zavesenia bicykla. Všetko, čo potrebujete na bicykel, si môžete uložiť do troch spodných zásuviek. Posledná, štvrtá stena krabice ponúka otvorené aj uzavreté kuchynské regály, skladací jedálenský stôl a magnetickú tabuľu na poznámky. Táto časť je napojená na protiľahlú kuchyňu, ktorá je už súčasťou obytnej časti s kúpeľňou a WC.

Vnútri praktického kusu nábytku je napríklad priestor pre tri pivné prepravky, 25 fliaš vína, vysávač, mop, vedierko, držiak na lopatku a metlu, priehradky na potreby určené k upratovaniu, nástenný držiak na snowboard alebo lyže s policou na topánky a bezpečnostnú helmu. K dispozícii je tiež druhá šatníková skriňa so šiestimi vyťahovacími policami a šatníkovou tyčou. Moormann na projekte spolupracoval s B & O Gruppe.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.