25.09.2017, 00:01

Aký je ideálny byt pre rodinu? Obyčajný, zdravý, až nedizajnový

Majitelia chceli zo svojho bytu živý priestor. Nič prezdobené, skôr obyčajné. Paradoxne, vznikol výnimočný, a dizajnový byt.

Byt S
Zdroj: CE.ZA.AR: foto Katarína Príkopská

Už po šestnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE.ZA.AR 2017  Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Zdroj: CE-ZA-AR 2017

 „Pôvodný byt bol tmavý, mal nánosy ľahkých stavebných úprav, na prvý pohľad pôsobil deprimujúco“, spomína na prvý kontakt s bytom architekt Ivan Príkopský. So svojimi klientmi konzultovali architekti už jeho kúpu. Aj keď bol byt zvláštny, cítili jeho potenciál.

Byt S mal pôvodne trojktraktovú dispozíciu. Vstupná chodba, dve izby vľavo, dve vpravo. Malá kuchyňa, život odohrávajúci sa v uzatvorených izbách.

Byt S je nominovaný na cenu za architektúru CE-ZA-AR 2017
Zdroj: Katarína Príkopská

​ Mladá rodina chcela priestor otvorený komunikácii s možnosťou práce z domu. „Myslím si, že byt vôbec nie je výnimočný, ale je zdravý. Jeho základom je dispozícia. Denná časť je preplávajúca. To znamená, že má okná na obidve strany, do ulice aj do dvora. Má komplikovanú pôdorysnú stopu, ktorá nie je čitateľná na prvý pohľad.“ V strede bytu sa nachádza hygienická časť, kuchyňa a pracovňa. Po stranách je jedáleň a televízna miestnosť. Spolu to všetko vytvára veľmi živé centrum. Izby sú vyčlenené šatníkmi s nadsvetlíkmi. Tie násobia denné svetlo, no ponechávajú v spálňach súkromie.

Zdroj: Katarína Príkopská

​Na prvý pohľad je všetko veľmi jednoduché a prirodzené. A to bol aj cieľ.

Zdroj: Katarína Príkopská

​„Byt má krásny, vysoký strop. Keď sme odstránili podhľad, objavil sa betónový trámový strop. Kuchyňa je otvorená a funkčná, nerezová s drevenou doskou. Ostrov na varenie je prepichnutý betónovým stĺpom. Povedal by som, že všetko je až a dizajnové, obyčajné. Zámerne sú prvoplánovo použité materiály v ich prirodzenosti. Biele obkladačky na stene, masívna drevená podlaha, červená tehla, betónový strop, biele steny. Sme presýtení obrovskou ponukou výrobkov a detailov, prosté zariadenie prináša pokoj.“

Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.