Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2017, 00:01

Kedysi tam bola divoká príroda, dnes je to obľúbené miesto na stretávanie

Čo to je? Akú to má funkciu? Ako sa to volá? S týmito otázkami prichádzajú ľudia na vynovené piešťanské LIDO. Minulý rok pribudol do lesíka 5,5 m veľký, 600 kilogramový drevený objekt. Vznikol na architektonickom workshope 1:1.

Kedysi tam bola divoká príroda, dnes je to obľúbené miesto na stretávanie
Zdroj: CE.ZA.AR.

Už po šesnástykrát vyhlasuje Slovenská komora architektov súťaž Cena za architektúru. Hospodárske noviny ako hlavný mediálny partner vám postupne predstavia všetky nominované diela súťaže CE.ZA.AR 2017  Tak, ako ich vidia samotní autori. Vy potom môžete rozhodnúť o Cene verejnosti.

Zdroj: CE-ZA-AR 2017

Mladé architektky z OZ WOVEN dávajú možnosť študentom architektúry a dizajnu aby si priamo v praxi,pod vedením dvojice zahraničných lektorov, v mierke 1:1 vyskúšali realizáciu svojej tvorby. Jedna z organizátoriek Anna Cséfalvay tvrdí, že chceli pomôcť k revitalizácii LIDA, kam ich prizvala Lívia Gažová z miestneho o.z. Centrum architektúry, aby sa stalo krajším a priateľskejším miestom. Študentom dali voľnú ruku, bez jednoznačného zadania: „Na mieste bola divoká príroda, nikto tam nechodil. Spolu so študentmi sme 3 dni skúmali priestor, skicovali a hľadali zaujímavé miesta. Vybrali sme malý lesík na cípe ostrova, všetko bolo obrastené brečtanom a zdalo sa nám to veľmi zaujímavé, až magické.“

Zdroj: Anna Horčinová

Výsledkom workshopu je drevený objekt v tvare taniera alebo šošovky. Keď si naň sadnete alebo ľahnete, mali by ste upriamiť svoju pozornosť hore, na oblohu, do korún stromov: „Zároveň ale vôbec neuzatváreme výhľad do okolia.“ Špeciálna je aj konštrukcia, nosníky sú ohnuté a spájané bez použitia lepidla, len pomocou vyrobeného kopyta a vrstvenia nosníkov.

Zdroj: CE-ZA-AR 2017

Drevený tanier bol najskôr iba objektom a jeho tvorcovia mu dlho hľadali meno. Nakoniec sa rozhodli pre UWO -unidentified wooden object, neidentifikovateľný drevený objekt: „Nemyslíme tým nič zvláštne, mimozemské, skôr ide o jeho funkciu, ktorá nie je zadefinovaná. Objekt má prilákať ľudí a oni sa majú sami rozhodnúť aká bude jeho úloha.“

V Piešťanoch sa už UWO stalo zaujímavou atrakciou a miestom na stretávanie.

 

 Hlasovať o Cene verejnosti môžete TU. 

Ticketportal.sk