Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2020, 08:00

Boj o každý centimeter. Takto sa žije v miniatúrnom bratislavskom byte veľkosti vagónového kupé

Zariadiť byt s plochou 16 metrov štvorcových pre dve dospelé osoby bola doslova nadľudská úloha. Architekti sa jej však zhostili so cťou.

Boj o každý centimeter. Takto sa žije v miniatúrnom bratislavskom byte veľkosti vagónového kupé
Zdroj: Marie Kukulová

V maličkom byte v Bratislave museli architekti bojovať o každý centimeter. Potrebovali vymyslieť priestor pre plnohodnotné spanie, stolovanie, kuchynský kút, dostatok úložných priestorov i kúpelňu s toaletou, uviedol portál iDnes.cz.

Každý centimeter sa hodí

Pôvodné priečky v byte museli ísť preč. Odstránila sa tak vlastne chodba, zväčšila sa kúpeľňa. Vľavo hneď po vstupe navrhli architekti šatní skriňu s dostatkom úložného priestoru na oblečenie. 

Naviac v sebe skrýva aj chladničku a pri okne vytvára niku na sedenie. Oproti nej je kuchynská linka s deliacou preglejkovou zástenou, ktorú architekti vtipne využili pre variabilný policový systém. Zástena zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru.

Posteľ je výklopná a umiestnili ju na vyvýšené pódium, aby získali další ľahko dostupný úložný priestor. Plocha kúpeľne sa oproti pôvodnej zväčšila, aj keď sa majitelia musia zmieriť s neštandartným sprchovým kútom.

Kvôli malému priestoru bolo potrebné zvoliť svetlé farby, iba s drobnými farebnými akcentami. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou, aby sa mohla používať na odkazy a písanie poznámok.

V byte tak prevláda biela farba kombinovaná so svetlou preglejkou. V kúpeľni sa použilo sklo lacobel a zrkadlová plocha, ktorá opticky zväčšuje malý priestor.

O projekte:

  • Plocha: 16 m2
  • Realizácia: 12/2016
  • Lokalita: Bratislava
  • Investor: súkromná osoba
  • Autori: Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Michal Tartaľ,
  • Spolupráca:Ing. arch. Monika Jendrálová

Ticketportal.sk