23.08.2017, 00:01

Boj o každý centimeter. Takto sa žije v miniatúrnom bratislavskom byte veľkosti vagónového kupé

Zariadiť byt s plochou 16 metrov štvorcových pre dve dospelé osoby bola doslova nadľudská úloha. Architekti sa jej však zhostili so cťou.

Hneď za vstupom je po pravej strane kuchynská linka, vľavo šatňová skriňa, ktorá prechádza v niku s lavicou
Zdroj: Marie Kukulová

V maličkom byte v Bratislave museli architekti bojovať o každý centimeter. Potrebovali vymyslieť priestor pre plnohodnotné spanie, stolovanie, kuchynský kút, dostatok úložných priestorov i kúpelňu s toaletou, píše iDNES.

Realizáciu bytu prihlásily dva ateliéry, MIMOarchitekti a architektonické štúdio Archholiks, do súťaže Interiér roku 2016 v kategórii Novostavba, ktorú organizuje Inštitút bytového designu pre českých a slovenských architektov a interiérových designérov. 

Každý centimeter sa hodí

Pôvodné priečky v byte museli ísť preč. Odstránila sa tak vlastne chodba, zväčšila sa kúpeľňa. Vľavo hneď po vstupe navrhli architekti šatní skriňu s dostatkom úložného priestoru na oblečenie. 

Naviac v sebe skrýva aj chladničku a pri okne vytvára niku na sedenie. Oproti nej je kuchynská linka s deliacou preglejkovou zástenou, ktorú architekti vtipne využili pre variabilný policový systém. Zástena zároveň oddeľuje spaciu časť od obytného priestoru.

Posteľ je výklopná a umiestnili ju na vyvýšené pódium, aby získali další ľahko dostupný úložný priestor. Plocha kúpeľne sa oproti pôvodnej zväčšila, aj keď sa majitelia musia zmieriť s neštandartným sprchovým kútom.

Kvôli malému priestoru bolo potrebné zvoliť svetlé farby, iba s drobnými farebnými akcentami. Stena so vstupnými dverami je natretá tabuľovou farbou, aby sa mohla používať na odkazy a písanie poznámok.

V byte tak prevláda biela farba kombinovaná so svetlou preglejkou. V kúpeľni sa použilo sklo lacobel a zrkadlová plocha, ktorá opticky zväčšuje malý priestor.

O projekte

  • Plocha: 16 m2
  • Realizácia: 12/2016
  • Lokalita: Bratislava
  • Investor: súkromná osoba
  • Autori: Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Michal Tartaľ,
  • Spolupráca:Ing. arch. Monika Jendrálová

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.