18.08.2017, 13:49

Chcete dom za 50 dolárov? Postavte si ho podľa návodu šikovného architekta

Ešte stále nemáte vlastný dom, lebo ste si nenašetrili státisíce? Teraz prichádza vaša šanca. Šikovný architekt si postavil dom za pár desiatok dolárov. Inšpirujte sa.

Chcete dom za 50 dolárov? Postavte si ho podľa návodu šikovného architekta
Zdroj: flickr.com

Mike Ohler vymyslel netradičný spôsob bývania. Hlboko v lesoch, na samote, na americko-kanadských hraniciach si pred 30 rokmi postavil domček. Stál ho neuveriteľných 50 dolárov. Odvtedy je tento vynaliezavý architekt vzorom pre všetkých milovníkov prírody, minimalizmu a jednoduchého, prístupného bývania. 

Zdroj: facebook/Mike Oehler

​Pôvodný domček bol malý, stál v kopci a jeho jedinou izoláciou bola zem. Mike tvrdí, že zem vám poskytne všetko čo k poriadnej izolácii potrebujete, je totiž dokonalá. V dome vymyslel dokonalý spôsob cirkulácie vzduchu, v lete je v ňom príjemná chladná klíma, v zima je naopak dostatočne teplý. 

Samozrejme, postupne do domu investoval ďalšie peniaze. Ale opäť, nešlo o žiaden veľký balík. Najskôr svoj príbytok rozšíril za 500 dolárov. O pár rokov pridal ďalšie miestnosti, čo ho stálo okolo 2 tisíc dolárov. 

Zdroj: flickr.com

​Neskôr si kúpil za 500 dolárov piecku na drevo. Približne tisícku zainvestoval do solárneho systému. 

Jeho dom už dlhé desaťročia obdivujú milovníci prírody a prirodzeného bývania. 

Dom je takmer celý pod zemou, no napriek tomu je presvetlený. V dome sa totiž nachádza až 25 okien, ktoré zabezpečujú prísun slnečného svetla a tepla. A samozrejme, okná sú aj prostriedkom k čarovným výhľadom na okolitý svet. 

flickr.com

​Architekt si tento dom postavil pre seba. Okrem neho navrhol a vybudoval ďalšie na objednávku. O tejto netradičnej architektúre viedol množstvo workshopov a napísal inštruktážne knihy. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.