Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2017, 12:36

Národná cena za dizajn. O finalistoch rozhodla medzinárodná porota

Prihlasovanie do súťaže sa konalo výlučne online formou, pričom prihlásených bolo až 176 prác, na výstavu finalistov postúpilo 65 z nich.

Národná cena za dizajn. O finalistoch rozhodla medzinárodná porota
Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR vyhlásilo v poradí už 14. ročník súťaže Národná cena za dizajn. O získanie ocenenia bolo možné uchádzať sa v kategóriách profesionálny dizajn, študentský dizajn a dizajn s pridanou hodnotou prácami, ktoré boli vytvorené od 1. 1. 2015 do 31. 12. 2016.

Členovia odbornej medzinárodnej poroty sa stretli 26. júla, aby posúdili súťažné práce a rozhodli o postúpení prác na výstavu finalistov a o udelení cien v jednotlivých kategóriách.

Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

​Diela finalistov budú prezentované na výstave v Galérii v podkroví Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v Bratislave od 27. septembra do 30. novembra 2017. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 13. októbra 2017 v priestoroch tzv. novej Cvernovky.

Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu, komentuje tento ročník súťaže NCD: „Organizáciu národnej ceny som si ako riaditeľka SCD vyskúšala po prvýkrát minulý rok, no vtedy išlo o oblasť komunikačného dizajnu. Dobré skúsenosti aplikujeme i tento rok – veľmi kvalitná porota z medzinárodného prostredia, výstava finalistov ako príležitosť na konfrontáciu, ale aj jedno z ocenení v súťaži, zapojenie dizajnérskej komunity. Tento rok pridávame populárne zameraný vizuál, aby sme pritiahli širokú verejnosť a odbornú konferenciu."

Zdroj: Slovenské centrum dizajnu

„Medzinárodná porota, zložená z odborníkov z Českej republiky, Rakúska, Poľska, Nemecka a Slovenska bola pri hodnotení prihlásených prác nekompromisná a argumentačne silná. Nebolo rozhodujúce, kto je autorom dizajnu, ale samotná kvalita dizajnu. To, že po prísnom výbere ostala pestrá a objemná kolekcia výnimočných dizajnérskych riešení je pre mňa indikátorom konkurencieschopnosti slovenského dizajnu,“ hovorí vedúci a kurátor Slovenského múzea dizajnu SCD Maroš Schmidt je absolventom priemyselného dizajnu na VŠVU, dizajnér na voľnej nohe.

Návštevníci majú ešte možnosť vybrať favorita na udelenie Ceny verejnosti. Výstava finalistov sa bude konajúcej sa 30. novembra,  budú vyžrebovaní výhercovia hodnotných balíčkov kníh od vydavateľstva Slovart. Svoju cenu udelia aj zástupcovia médií.

Ticketportal.sk