12.05.2018, 12:00

Zelená Viedeň

Viedeň je mesto plné zelene.

Zelená Viedeň
Zdroj: Bernhard Luck

Prechádzka cez jeho zelené oázy prezradí správny smer návštevníkom, ktorí hľadajú oddych v parkoch, pri vode alebo vo vinohradoch mimo rušných nákupných ulíc.

Viedeň: mesto zelených oáz
To, aký je Dunaj nádherne modrý, zvečnil už Johann Strauß mladší vo svojom svetoznámom valčíku. No to, aké je mesto plné zelene, prekvapuje niektorých návštevníkov ešte aj dnes.

Ešte pred malou chvíľou ste sa prechádzali cez pulzujúce centrum Viedne a obdivovali ste prepychové cisárske stavby alebo modernú architektúru – a zrazu už oddychujete pod starými stromami a počujete vtáčí spev. Aký obrovský kontrast!

Zdroj: Popp-Hackner

​Okrem známych viedenských parkov môžete navštíviť aj zopár „tajných“ zelených oáz, napr. Botanickú záhradu pri Zámku Belvedere. Ak sa nemôžete nasýtiť pohľadu na krajinky Gustava Klimta v rámci stálej výstavy jeho obrazov, zažijete iba o niekoľko krokov ďalej skutočný zelený zázrak: pestuje sa tu totiž až 12.000 druhov rastlín zo 6 kontinentov.

Z mesta do prírody za 10 minút
Dostali ste chuť na väčšiu dávku prírody? Tak jednoducho nastúpte do metra, ktoré vás v priebehu 10 minút dopraví k najväčšej zelenej ploche v meste: do parku Prater s rozľahlými lúkami a lesmi.

Zdroj: Christian Stemper

​Hlavnú aleju dlhú 4,5 kilometrov lemuje 2.500 stromov – no skutočné zážitky v prírode môžete objaviť, ak niekde odbočíte na vedľajšie úzke chodníčky, ktoré vás privedú k malým čistinkám a ukrytým jazierkam.

Leto pri vode: Staré rameno Dunaja
Iba o dve zastávky metra ďalej nájdete ďalší raj: Staré rameno Dunaja, ktoré je obľúbeným miestom všetkých, ktorí sa chcú jedlom alebo chladeným nápojom občerstviť pri vode a obdivovať pritom manévre obratných plachetníc na pozadí futuristickej kulisy budov Donau City.  Kvalita života totiž znamená tiež dostať sa v čo najkratšom čase z ruchu veľkomesta do náručia prírody.

Zdroj: Karl Thomas

Električkou do viníc
Napokon nesmieme zabudnúť ani na 11 mestských turistických chodníkov, ktoré križujú zelené pásmo okolo Viedne, či na vinice, kam vás zavezie aj autobus alebo električka.

Jedna z takýchto trás vedie na Nussberg (mestský turistický chodník 1), z ktorého uvidíte celé mesto ako na dlani. Jednoducho si sadnite, objednajte si pohár veltlínskeho zeleného a užívajte si výhľad.

Ak sa vám bude zdať, že to všetko ubehlo príliš rýchlo a vy už musíte odísť, žiadny strach: Viedeň bude rovnako krásna aj pri vašej ďalšej návšteve. Prípadne ešte o niečo zelenšia.

viac info: 

www.austria.info

(pr)