16.02.2016, 12:04

Skvelý byt pre odpočinok má všetko. Krb aj ekologickú toaletu

Byt v nájomnom dome pod pražským Petřínom, ku ktorému majú jeho majiteľka Žofka s dcérou Bárou až ľahko sentimentálne a pevné puto, prešiel radikálnou premenou.

["chooze:gallery;value:303

„Srdce“ bytu tvorí priestranná kuchyňa s veľkým jedálenským stolom. Otvorené kuchynské skrinky, svetlé farby a zrkadlový obklad podčiarkujú vzdušnosť a voľný priestor.

Obývačku poňal Martin Poldauf po dohovore s majiteľkou predovšetkým ako oddychovú miestnosť pre počúvanie a prevádzkovanie hudby alebo čítanie kníh z bohatej knižnice. Príjemnú oddychovú atmosféru môže podporiť teplo tiahnuce z ohňa v krbových kachliach.

Ďalšie dve miestnosti slúžia ako spálňa, jedna pre matku, druhá pre dcéru. Kúpeľňa je zariadená minimalisticky, epoxidovou stierkou na stenách podčiarkujú drobné detaily. Na toalete nájdete veľmi netradičný dizajnový a zároveň ekologický záchod kombinovaný s umývadlom. Odpadová voda z umývadla sa využíva ešte pri splachovaní.

Celý byt bol zariadený s dôrazom na moderné vybavenie, ktoré je však šikovne skombinované s rôznymi zaujímavými doplnkami z ciest alebo úlovkov z bazárov. Vďaka tomu pôsobí interiér útulne a zabývane. Obe jeho obyvateľky v ňom našli príjemné súkromie aj priestor pre relaxáciu.


Snímka: archív štúdia Prajaga
Ekologická toaleta
Dizajnové umývadlo spojené s klozetom W + W od značky Roca pochádza z dielne Gabriely a Oscara Burattiových. Získali za ne prestížne ocenenie Design Plus, ktoré sa udeľuje výrobkom s prínosom v ekologickej oblasti.
Voda použitá v umývadle prechádza odtokovým čistiacim systémom, kde sú z vody odstránené väčšie nečistoty, a nadávkuje sa do nej dezinfekčné látka. Nádržka s vyčistenou vodou je prepojená s WC, kam táto voda priteká čistá a pripravená k spláchnutiu toalety. Oproti bežnému splachovaniu 6/3 litre sa ušetrí štvrtina vody. Komplet dopĺňajú batérie s obmedzeným prietokom vody, ktorá šetrí vodu i energiu.

 


Ticketportal.sk