18.02.2018, 23:01

Najlepším filmom cien BAFTA sú Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Stal sa tiež najúspešnejším filmom večera.

Najlepším filmom cien BAFTA sú Tri billboardy kúsok za Ebbingom
Zdroj: bafta.org

Britskú cenu BAFTA za najlepší film dnes získala dráma Tri billboardy kúsok za Ebbingom režiséra Martina McDonagha. Snímka sa podľa BBC stal najúspešnejším filmom celého večera, keď ovládol celkom päť kategórií vrátane ceny pre najlepšiu herečku, ktorú získala Frances McDormandová.

Najlepším hercom sa stal Gary Oldman za stvárnenie postavy Winstona Churchilla vo filme Najtemnejšie hodina. Cenu pre najlepšieho režiséra si odniesol Guillermo del Toro za fantasy thriller Tvár vody.

Jeho film si mohol odniesť najviac ocenení, pretože bol nominovaný v celkovo 12 kategóriách, získal však už len ceny za hudbu a výpravu. McDonaghovo dielo bolo ocenené ešte za najlepší britský film, pôvodný scenár a v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe, kde získal cenu Sam Rockwell.

"Náš film je v mnohých smeroch plný nádeje, ale je v ňom tiež zlosť. A ako sme tento rok videli, zlosť je niekedy jedinou cestou, ako prinútiť ľudí, aby počúvali a zmenili sa, a tak sme nadšení, že to BAFTA uznala," povedal McDonnagh v ďakovnej reči, v ktorej hovoril aj o hnutia proti sexuálnemu obťažovaniu, ktoré po niekoľkých predošlých filmových ceremóniách výrazne prehovorilo aj do podoby londýnskeho večera.

Rad herečiek dorazila v čiernom a okrem McDonnaghova prejave sa k téme vyjadrovali aj ďalší umelci.