12.07.2017, 15:42

Rusi sú pripravení vyrábať "vlaky duchov." Zbraň, ktorá má odplatiť jadrový útok

Vlaky, ktoré dokážu niesť a odpaľovať balistické rakety nie sú v Rusku novinkou.

Rusi sú pripravení vyrábať "vlaky duchov." Zbraň, ktorá má odplatiť jadrový útok
Zdroj: wikimedia.com

Rusi sú pripravení vyrábať zbraň známu z čias Sovietskeho zväzu, ktorá bola na Západe v časoch studenej vojny známa ako "vlaky duchov." Ide o železničný raketový systém Barguzin, ktorý je pomenovaný po silnom východnom vetre, ktorý duje v blízkosti Bajkalského jazera.

V časoch Sovietskeho zväzu disponovala Červená armáda podobnou zbraňou, išlo o vlakový systém Molodec (junák), ktorý dokázal prevážať tri strely RT-23 Molodec (kódové označenie NATO: SS-24 Scalpel).

Dokopy bolo v službe 12 vlakových súprav, každá niesla tri rakety. Do služby boli uvedené tesne predtým, než sa Sovietsky zväz rozpadol, v roku 1987.

Odvetný útok 

Išlo o zbraň odvetného útoku. V prípade útoku na Sovietsky zväz mali vlakové systémy, podobne ako ponorky, zaútočiť na agresora a útok odplatiť. Ich výhodou je pohyblivosť, ktorá zaručuje veľkú šancu prežitia prvého jadrového útoku, ako píše portál ArmadniNoviny.cz

Ruská armáda stiahla systém zo služby v rokoch 2003-2005, jedna súprava je vystavená na Varšavskej stanici v Petrohrade.

Zdroj: wikimedia.com

Ničivá raketa 

To sa však má skoro zmeniť. Ruský podpredseda vlády zodpovedný za zbrojárstvo Dmitrij Rogozin uviedol, že "priemysel je na úrovni absolútnej pripravenosti projekt realizovať, ak by bolo rozhodnuté o zahrnutí do štátneho vyzbrojovacieho projektu," píše portál PravdaReport.com Dodal, že priemysel je pripravený zostrojiť aj 100-tonovú balistickú raketu.

​Vlaky majú niesť medzikontinentálne balistické rakety RS-24 Jars, ktoré nahradia staršie rakety R-36 Satan. Vlak s 15 vagónmi by mal byť schopný preniesť 10 rakiet RS-24 Jars, ktoré majú dolet 11-tisíc kilometrov.

Pozrite sa, ako vyzerá odpálenie rakety RS-24 Jars.

Zbraňové systémy majú byť do výzbroje zaradené v roku 2020, v roku 2040 plánuje mať ruská armáda vo výzbroji päť vlakových súprav. 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.