19.04.2017, 10:40

Facebook vidí budúcnosť v rozšírenej realite. Predstaví špeciálne okuliare

facebook zuckerberg
Zdroj: TASR/AP

Sociálna sieť Facebook sa hodlá po novom zamerať na technológiu známu ako rozšírená realita, čo je mix reálneho a digitálneho života známy napríklad z hry pre chytré telefóny Pokémon Go. Uviedol to na výročnej konferencii pre softvérových vývojárov generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg.

Rozšírená realita zahŕňa zasadenie počítačom vytvorených obrazov do okolitého reálneho sveta. Podľa Zuckerberga nová aplikácia pre mobilné telefóny umožní užívateľom vytvoriť trojrozmerné scény z jednej dvojrozmernej fotografie alebo postriekať steny domu farebným digitálnym umením. Pomôcť k propagácii tejto služby má aj nedávne pridanie fotoaparátu do všetkých aplikácií firmy.

Pre spoločnosť je presun do rozšírenej reality ďalším krokom v dlhodobom vývoji firmy, ktorá pôvodne umožňovala vysokoškolákom prezerať si vzájomne obrázky. Zvyšuje tiež tlak na konkurenciu, ako Snap, prevádzkovateľa aplikácie Snapchat, ktorá sa označuje za fotografickú firmu.

Facebook uvažuje aj o rozšírenej realite pomocou okuliarov, žiadne ďalšie podrobnosti však k tomu Zuckerberg nezverejnil. Facebook v roku 2014 kúpil výrobcu okuliarov pre virtuálnu realitu Oculus.

Predstavitelia firmy tiež zdôraznili, že technológia rozšírenej reality je stále na svojom počiatku. Ako upozornila viceprezidentka pre platformu a trh Deborah Liuová cesta do budúcnosti rozšírenej reality je zatiaľ hotová len z jedného percenta, napísali agentúry AP a Reuters.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.