05.01.2017, 11:53

Briti reagujú na vznikajúce hrozby. Vyvíjajú novú laserovú zbraň

laser zbraň

Britské ministerstvo obrany objednalo výrobu prototypu novej laserovej zbrane. Projekt v hodnote 30 miliónov libier má ukázať, či táto technika môže zvýšiť bojaschopnosť britskej armády, informoval dnes spravodajský server BBC. Tieto takzvané zbrane s riadenou energiou majú byť schopné ničiť aj bezpilotné lietadlá, rakety, míny či mínometné granáty.

Testy nového systému v teréne sa plánujú na rok 2019. Budú sa zameriavať na to, ako je prototyp schopný zachytávať a sledovať ciele v rôznej vzdialenosti a počas rozdielneho počasia nad zemou a nad vodou. Pokiaľ budú skúšky úspešné, mohla by podľa ministerstva armáda začať používať prvé laserové zbrane okolo roku 2025.

Technológia by mohla "pomôcť ozbrojeným silám lepšie bojovať proti novo vznikajúcim hrozbám, ktorým by mohli čeliť," povedal Peter Cooper z výskumného ústavu armády DTSL.

Napríklad americká armáda testuje laserovú techniku ​​už desiatky rokov, technické prekážky ale zatiaľ podľa všetkého neumožnili jej použitie na bojovom poli. Americké vojnové námorníctvo ale už testovalo v roku 2014 v Perzskom zálive laserový systém zvaný Laws. Zbraň vtedy zasiahla z paluby vojenskej lode Ponce malé plavidlo a malé bezpilotné lietadlo, poznamenala BBC.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.