10.09.2015, 00:00

Drahý omyl alebo supertelefón? Je po divadle menom Apple

Prepadák či podarený produkt? Nový iPhone bude opäť vyvolávať polemiky. Aj krčmové a webové debaty.

Drahý omyl alebo supertelefón? Je po divadle menom Apple

Šou skončila. Apple má za sebou predstavenie v poradí deviatej generácie svojho telefónu. A pridal pár vecí navyše. Práve tie zaujali mnohých viac, než samotný iPhone.

Daňou za internet je totiž okrem početných konšpiračných teórií aj to, že už mesiace pred predstavením kľúčových produktov zaplavujú web ich uniknuté fotky a paramatre. Skúsenosti z posledných rokov a aj zo včerajška potvrdili, že sú pravdivé.

Máme tu teda iPhone 6S a 6S Plus. “Hejteri” budú oponovať: vyzerá rovnako ako ten minulý, je drahý a nič nové nepriniesol. 
Nie je to pravda. Nová farba pink gold bude pre mnohé ženy niečo ako cukrová voda pre včely. Jednoznačne sa stane takmer podpultovým tovarom. Podobne, ako zlatý iPhone 6 a 6 Plus, ktorých dostupnosť na našom trhu bola dlho žalostná. Cookovi tlieskam - skvelý marketingový ťah.


Prečítajte si aj: Apple si opäť trúfol na revolúciu. Pozrite sa, čím dnes prekvapil svet


Ďalej: funkcia snímania sily, akou tlačíte na displej, je po dlhšom čase niečím skutočne novým. A jej užitočnosť neukáže nijaké video - ale až vývojári aplikácií. Je v ich rukách, ako s touto hardvérovou možnosťou naložia. 

Áno, pred pár dňami predstavil ForceTouch Huawei. No a čo. Vzrušovalo to niekoho zásadne?

Používateľský komfort môže zásadne zlepšiť aj kvalitnejší senzor odtlačkov prstov - stávalo sa, že ten súčasný nefungoval tip-top. Majitelia iPhonov, priznajte si, koľkokrát radšej vyťukáte kód na obrazovke, namiesto toho, aby ste donekonečna (a bez úspechu) tlačili prst na senzor. Ja v 8 z 10 prípadov (pozor, autor je zaujatý majiteľ iPhonu).

Ostatné vychytávky - 4K video, lepšie kamery, vyššie rozlíšenie, “živé” fotografie či odolnejšie telo telefónu sú očakávanými vylepšeniami. Áno, žiada si ich trh.

Na druhej strane, za veľký “fail” považujem to, že Apple ponechal najnižšiu verziu iPhonu s pamäťou 16 gigabajtov. V kombinácii so 4K videom a lepšími fotkami je to kapacita na hranici reálneho využitia.

Tak či onak, ide skôr o zmeny evolučné. Malou revolúciou je ale gigantický tablet iPad Pro. Áno, je to vlastne obyčajný veľký tablet. Ale má potenciál stať sa megapopulárnym medzi profíkmi - architekti, dizajnéri, lekári, lektori. Myslím si, že vďaka tomuto kolosu získajú tablety veľmi pravdepodobne druhý dych. Už dlhšie ho totiž strácali.

Aha, Tim Cook ešte hovoril niečo o novej verzii Apple TV. Má byť revolučná. V našich končinách to však vyvoláva minimálne vzrušenie, obávam sa. 

Takže, tešíme sa na prvé “živé” kusy noviniek s jablkom. Aspoň máme čo na jeseň lajkovať na Facebooku, hejtovať v diskusiách a zdieľať na Instagrame.

Čerstvé novinky od Apple
Nový iPhone 6S a 6S Plus

-4 farby (zlatá, šedá, čierna, ružová)
-nový procesor A9 so 64-bitovým čipom
-4K videá v rozlíšení 3840 x 2160 pixelov
-operačný systém iOS 9
-ovládanie 3D touch, vylepšený senzor Touch ID
-pohybový koprocesor M9
-odolnejšie telo z kvalitnejšieho hliníka série 7000
-12 mpx hlavný fotoaparát
-9 mpx predná kamera
-verzie s pamäťou 16, 64 a 128 GB
-predobjednávky od 12. septembra
-cena na americkom trhu od 200 dolárov (s viazanosťou)
Nový tablet iPad Pro

-uhlopriečka 12,9 palca
-rozlíšenie 2732 x 2048 pixelov
-procesor Apple A9X
-batéria s výdržou do 10 hodín
-medicínske aplikácie, kompatibilita s MS Office
Apple Watch

-nové medicínske aplikácie
-štýlové náramky, vrátane luxusného od Hermés

Apple TV

-nový procesor A8
-HDMI, wifi, Bluetooth
-nový ovládač Apple Remote s gyroskopom
-hlasvá asistentka Siri
-nové herné a TV aplikácie

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.