Jedným z problémov socialistického hospodárstva bolo zásobovanie a permanentný nedostatok niektorých druhov tovaru. Zohnať sa dal cez známych alebo za úplatok či protislužbu. Kto takéto možnosti nemal, musel si odstáť frontu pred obchodom a dúfať, že bude mať sťastie.Photoport
StoryEditor

Zlaté časy socialistické? Mýty a fakty o minulom režime

04.07.2020, 00:00
Konzervatívny inštitút sa preto podujal zmapovať mýty o socializme a postaviť voči nim fakty.

Nostalgia už nepatrí k horúcim fenoménom dneška. Vlna posadnutosti socialistickým dizajnom, žuvačkami či hitmi pomaly, no isto slabne. Zato sa dvíha iná vlna.

​Táto však už na socializmus nehľadí cez priznane hravú prizmu, táto už (ne)vedome obhajuje a skresľuje totalitnú minulosť.

A netýka sa len sentimentálnych pamätníkov predošlého režimu, ale čoraz viac aj mladých ľudí. Politológ Tomáš Zálešák v rozhovore pre HN magazín hovorí o „zatiaľ len veľmi jemnom, implicitnom ospravedlňovaní komunizmu. A to aj na univerzitnej pôde.“

A dodáva: „Západ pozná svojich salónnych komunistov, svoju kaviarenskú komunistickú bohému, ale dnes tu aj u nás postupne vyrastá nová, protokomunistická novoľavicová bohéma. Často ide o mladých ľudí, ktorí zrazu objavujú čaro marxistickej doktríny bez toho, aby ju dokázali zasadiť do súvislostí s praxou rôznych Jakešov a Gottwaldov a Stalinov a Leninov a Pol Potov a tak ďalej.“

Konzervatívny inštitút sa zoči-voči tejto situácii rozhodol zreálniť historickú pamäť Slovákov. Zbúrať mýty o socializme a namiesto nich priniesť fakty. Ich cieľom je, aby súčasný človek pochopil, že socializmus nie je dobrá myšlienka, ktorú ľudstvo zle zrealizovalo, ale „teoretický omyl, ktorý je zameraný proti podstate civilizovanej spoločnosti“.

Peter Gonda, jeden z editorov publikácie Socializmus: realita namiesto mýtov, v jej závere socializmus hodnotí takto:

„Z jeho genetického základu vyplýva, že je proticivilizačný, pre ľudí a spoločnosť deštrukčný a každé jeho úsilie vedie nevyhnutne k represívnosti, neslobode, nespravodlivosti, poklesu životnej úrovne, zlyhaniu a rozkladu spoločnosti. Tak to bolo aj v Československu počas rokov 1948 až 1989.“

Pozrime sa teda na to, čo si Slováci o tejto dobe tridsať rokov po jej skončení myslia, a aká bola realita.

Žiadne lacné potraviny

K najobľúbenejším a najrozšírenejším mýtom patrí ten o lacných potravinách. Takmer 52 percent Slovákov si podľa prieskumu, ktorý pre Konzervatívny inštitút vypracovala v roku 2018 agentúra Focus, myslí, že „obchody boli v socializme dobre zásobené lacným a kvalitným tovarom“.

A až 55 percent je presvedčených, že ľudia si zo svojho príjmu mohli dovoliť viac ako v súčasnosti. Pravdivá odpoveď je: nemohli. Ale rozveďme si to širšie. Jedna vec je istá. Ceny v&n...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-05-14 11:58:57 - Feat.: - Title: Dúhová áno a naša nie? Na Eurovízii nesmeli byť vlajky EÚ, Brusel kvôli tomu zúri 02 - Modified: 2024-05-13 08:43:17 - Feat.: - Title: Veľkolepý koncert Jeana-Michela Jarreho odštartoval festival vedy, hudby a umenia STARMUS 03 - Modified: 2024-05-16 06:00:00 - Feat.: - Title: Morskí obri či mýtické tvory. Prastaré legendy nemusia byť len výplody fantázie ale spomienky na reálne katastrofy 04 - Modified: 2024-05-09 13:20:21 - Feat.: - Title: Najčastejšie mýty v stravovaní 05 - Modified: 2024-05-06 15:16:04 - Feat.: - Title: Múzeum Prado potvrdilo pravosť strateného Caravaggiovho obrazu, vystavia ho na konci mesiaca
menuLevel = 2, menuRoute = style/kultura, menuAlias = kultura, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. máj 2024 11:19