Reuters
StoryEditor

Lobistické skupiny

22.07.2016, 00:00

Lobing je proces, ktorým sa zaisťuje, že záujmy istej skupiny ľudí sa dostanú až k politikom. Lobista si napríklad môže vybaviť stretnutie s europoslancom a snažiť sa dosiahnuť, aby hlasoval za zákon, ktorý mu pomôže. V Európskej únii pôsobí veľké množstvo spolkov, ktoré majú za úlohu presvedčiť predstaviteľov Únie o svojej agende. V niektorých prípadoch je lobing dokonca finančne podporovaný samotnou Úniou kvôli tomu, aby záujmy vybraných skupín, napríklad invalidov, boli spravodlivo reprezentované. Dnes je aktívnych približne 2 600 takýchto skupín s až 15-tisíc lobistami a pridáva sa ich o to viac, čím väčšie právomoci Európska únia získava. V Bruseli je v súčasnosti druhá najväčšia koncentrácia záujmových skupín na svete, prvenstvo mu vzal iba Washington.

Takmer tretina týchto skupín prezentuje záujmy biznisu a zamestnancov, ďalších osemnásť percent tvoria medzinárodné firmy. Svoju loby však majú aj ochrancovia verejného prostredia alebo menšín. Veľkou otázkou, v ktorej sa k slovu hlásia viaceré subjekty, sú napríklad automobilové emisie, na ovplyvňovaní ktorej má záujem automobilový a ropný priemysel, ale aj environmentálni aktivisti. Podobné boje sa vedú aj na poli biopalív alebo geneticky modifikovaných potravín. Medzi slovenské lobistické skupiny pôsobiace v Bruseli patria napríklad zástupcovia médií alebo jednotlivých regiónov.

Aby boli takéto praktiky transparentné a spravodlivé, existuje viacero nástrojov na ich kontrolovanie. Jedným z nich bolo zavedenie Registra transparentnosti v roku 2008, ktorý zaručil, že informácie o lobistických skupinách, ako sú jej členovia, financovanie a zámery, sú verejne dostupné. Lobisti musia tiež podpísať kódex správania, v ktorom sa napríklad zaväzujú, že nebudú politikov nabádať k porušeniu pravidiel, ktoré sa na nich vzťahujú. Registrácia nie je povinná, ale Európska komisia poskytuje zaregistrovaným lobistom rad výhod a Európsky parlament povolí vstup do svojich priestorov iba tým, ktorí jeho služby využijú. Najviac zaregistrovaných skupín má Belgicko, Nemecko a Spojené kráľovstvo.

01 - Modified: 2024-05-08 21:29:08 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ sa zhodli, že z výnosov zo zmrazených ruských aktív vyzbroja Ukrajinu 02 - Modified: 2024-05-07 13:05:15 - Feat.: - Title: Moldavsko si chce ešte pred vstupom do Únie pričleniť Podnestersko 03 - Modified: 2024-05-07 12:56:45 - Feat.: - Title: Do platnosti vstúpil prvý súbor pravidiel EÚ na ochranu nezávislosti a plurality médií 04 - Modified: 2024-05-07 11:33:29 - Feat.: - Title: Členské štáty EÚ schválili smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách 05 - Modified: 2024-05-07 11:17:53 - Feat.: - Title: Európska únia potrebuje eurokomisára pre obranu, vyhlásila von der Leyenová
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. máj 2024 16:13