Test hlasových aplikácií: Bez angličtiny ste stratení

Otestovali sme hlasové aplikácie pre iOS a Android. Pri ich používaní však môžete zabudnúť na slovenský jazyk.

Hlasové ovládanie Siri, ktorým disponuje telefón iPhone 4S, odštartovalo vlnu zaujímavých hlasových aplikácií. Pri ich používaní si potrénujete angličtinu, na slovenčinu môžete zabudnúť. Prinášame vám výber toho najzaujímavejšieho z nich.


Evi – iOS, Android

V ponuke AppStoru nájdeme zopár aplikácií využívajúcich hlasové ovládanie. Niektoré z nich, ako napríklad Dragon Go, však nie sú k dispozícii v slovenskom AppStore. Jednou z mála dostupných aplikácií je Evi. V porovnaní s ostatnými aplikáciami však pôsobí pomerne chudobne.

Aplikácia zvládne rozpoznať hovorenú angličtinu a dokáže vyhľadávať kľúčové slová, okolité miesta sú však podporované iba pre Veľkú Britániu a USA. Podpora funkcií ako volanie na zvolené číslo, poslanie správy alebo e-mailu, prípadne spustenie prehrávania hudby, bohužiaľ, chýbajú. Ako interaktívny, hlasom ovládaný vyhľadávač však Evi stojí za vyskúšanie. Android verzia je k dispozícii zadarmo, za iOS aplikáciu zaplatíte 0,79 eura.


Iris – Android

Iris je aplikácia pre Android. Ide o alternatívu k Siri, čo je zrejmé hneď na prvý pohľad a samotný názov predstavuje slovnú hračku (Siri – Iris). Čo sa týka funkcií, Iris toho dokáže pomerne dosť – pomocou hlasového ovládania môžete vytočiť žiadané číslo, poslať SMS správu, prípadne spustiť prehrávanie hudby. Iris má taktiež prehľad o počasí, dokáže vyhľadávať videá na YouTube, ďalšie informácie pomocou Googlu a zvládne aj odpovedať na žiadosti typu „chcem pizzu“, ktoré Siri v rámci našej lokality nezvládla, pretože okolité miesta nie sú v rámci iOS pre oblasť Slovenska zatiaľ podporované. Podobne ako v prípade Siri aj Iris kladie veľký dôraz na správnu výslovnosť angličtiny.

V tomto smere sa teda môžu vyskytnúť menšie problémy. Pretože je však aplikácia zadarmo, rozhodne ju odporúčame.


Skyvi – AndroidĎalším virtuálnym asistentom je aplikácia Skyvi. Tá na prvý pohľad disponuje nie príliš estetickým používateľským rozhraním, z hľadiska dizajnu však ide o vydarenú aplikáciu. Čo sa týka funkcionality, Skyvi sa razantne nelíši od ostatných aplikácií, ktoré sme si predstavili. Rozpoznávanie základných pojmov a ich prezentácia v rámci hlavnej obrazovky je na veľmi dobrej úrovni a takisto aj rýchlosť reakcií. V niektorých prípadoch je však nastavená až príliš veľká benevolencia pri hľadaní alternatív k zadanému heslu.

Skyvi podporuje aj sociálne siete, okrem zobrazovania posledných noviniek môžete aj priamo aktualizovať váš status – aplikácia však nežiada o potvrdenie a aj zle rozpoznanú vetu automaticky uverejní. Chválime však integráciu okolitých miest, táto vlastnosť funguje bez problémov a Skyvi nám našla okolité kaviarne alebo pizzerie. Z hľadiska lokalít je možné si aj uložiť viacero miest, kde ste boli a následne mať k nim rýchly prístup v navigácii. Aplikáciu je taktiež možné využiť aj ako výkladový slovník anglického jazyka. Jednou z hlavných výhod Skyvi je fakt, že všetko prebieha v rámci samotnej aplikácie – či už ide o definovanie žiadaných slov, predpoveď počasia, výpis okolitých miest alebo informácií z Facebooku, všetky informácie sa zobrazia najskôr v rámci používateľského rozhrania a následne je možné pristupovať k detailom pomocou externej aplikácie.


Vlingo Virtual Assistant – iOS, AndroidPodobne ako Iris aj Vlingo je aplikácia virtuálneho asistenta. Prevedenie a funkcionalita oboch aplikácií je veľmi podobná, zatiaľ čo dizajn v prípade Iris viac pripomína Siri, Vlingo si ide svojou vlastnou cestou. V prípade Vlinga nám mierne prekážalo automatické prepnutie do internetového prehliadača, pokiaľ aplikácia nevedela správne spracovať zadané heslo. Používateľ sa následne musí prepnúť späť do Vlinga, čo je občas nepohodlné. Taktiež, v porovnaní s Iris, Vlingo má pevnejšie danú vnútornú logiku hlasových povelov a pri zadaní hesla „som hladný“, resp. „chcem pizzu“ sa automaticky spustil nastavený vyhľadávač.

Na druhej strane, aplikácia podporuje oveľa viac jazykov – okrem angličtiny môžete na Vlingo hovoriť aj po nemecky, francúzsky, ale aj rusky atď. V rámci testovania sa nám nepodarilo aktivovať vyhľadávanie okolitých miest, ktoré fungovalo v prípade Iris bez problémov. Vlingo taktiež nevie pracovať so žiadosťami, týkajúcimi sa počasia. Aplikácia však dokáže aktualizovať sociálne siete. Špecialitou aplikácie je tzv. InCar mód, ktorý umožňuje využívať zopár základných funkcií bez nutnosti využitia dotykového displeja – Vlingo sa v tomto prípade aktivuje špeciálnou frázou. Aplikácia je k dispozícii pre iOS aj Android.

Hoci majitelia Android telefónu nemajú oficiálnu vstavanú funkciu, akou je Siri pre iOS, ponuka rôznorodých aplikácií poskytuje dostatok alternatív. Pre používateľov iOS zariadení je situácia trochu horšia – Vlingo je síce šikovná aplikácia, niektoré vlastnosti a funkcie jej však chýbajú, o Evi nehovoriac. Bez ohľadu na operačný systém dnešný štandard hlasovo ovládaných aplikácií je zrejmý – bez angličtiny ste stratení, slovenčinu nerozozná zatiaľ žiadna aplikácia. Väčšina aplikácií umožňuje hlasom ovládať aj základné funkcie, ako je telefonovanie, posielanie správ alebo hľadanie okolitých miest, vrátane navigácie. Vyhľadávanie na internete a poskytovanie informácií o počasí je samozrejmosťou. 

Pripravené v spolupráci s:

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím