Majiteľ Uložto.cz: Megaupload zavreli. Boli iní ako my

Podľa spoluzakladateľa Uložto.cz Jana Karabína sa Megaupload správal inak, ako komunikoval.

Ale aj Uložto.cz hrozí žaloba, a to od Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu. Server s ňou preto v súčasnosti rokuje.

Správa o uzavretí jedného z najväčších dátových úložísk na svete Megaupload obrátila pozornosť aj na známy český server Uložto.cz. Jeho služby totiž fungujú na podobnom princípe ako Megaupload. Navyše sa stal obľúbenou destináciou miliónov Čechov a Slovákov.

Hrozí teda českému serveru Uložto.cz rovnaký osud ako u Megaupload? Získali sme vyjadrenie od jedného zo spoluzakladateľov servera - Jana Karabína.

 

Čo pre Vás znamená uzavretie Megaupload? Myslíte si, že by Vás mohol stretnúť podobný osud?
Čo sa týka Megaupload, tak podľa zverejnenej žaloby na prevádzkovateľa sa server Megaupload.com od dátových úložísk, ktorým je aj server Uložto.cz, podstatným spôsobom líšil. Predovšetkým sa vyšetrovateľom podarilo získať dôkazy, že megaupload.com nemazal užívateľské dáta porušujúce autorské práva, ktoré vlastníci autorských práv nahlásili a požadovali ich odstránenie.

Zdá sa, že ich vnútorná politika bola podstatne iná, než tá, ktorú komunikovali navonok. Parametre servera boli ďalej nastavené tak, aby toto ešte posilnili - v žalobe sa hovorí o odmeňovaní často nahrávajúcich užívateľov peniazmi, rovnako tak ako o odmeňovaní zdieľania linkov na tieto často sťahované súbory alebo naopak bránení vyhľadávania týchto súborov.

 

Takéto správanie sa ale príliš nezlučuje s princípmi voľného ponúkanie a sťahovanie dát...
To je samozrejme správanie, od ktorého sa chceme dištancovať. Uložto.cz funguje v rámci právneho poriadku Českej republiky a akékoľvek zistené priestupky v zdieľaní autorských materiálov okamžite mažeme. Ktokoľvek tak môže priamo na stránkach alebo prostredníctvom mailu nahlásiť obsah, ktorý je chybný alebo porušuje autorské práva.

Nakoľko sa ale žaloba zakladá na reálnych základoch, o tom rozhodne až amerických súd. Megaupload sa pritom v minulosti už viackrát podarilo úspešne právne bojovať proti veľkým americkým vydavateľom a svoje postavenie na súdoch obhájiť. Tentokrát je to ale určite najvážnejšie ohrozenie existencie servera.

V prípadnom súdnom spore potom iste zohrá úlohu aj skutočnosť, že právny systém USA sa v niektorých rysoch od toho európskeho odlišuje, čo v oblasti IT hrá veľkú rolu. Opäť je nutné podotknúť, že prevádzka servera Uložto.cz funguje podľa českých zákonov.

 

Alfou a omegou všetkých sporov tohto typu je kto nesie zodpovednosť za zdieľaný obsah?
Koncepcia dátového úložiska Uložto.cz je rovnako ako YouTube alebo Facebook postavená na voľnom zdieľaní obsahu verejnosťou. Užívatelia sem môžu nahrávať ľubovoľný obsah, nesú však plnú zodpovednosť za jeho nezávadnosť.

Nahrávanie akéhokoľvek nelegálneho obsahu je v rozpore so zmluvnými podmienkami pre používanie servera Ulož.to, ktoré udávajú prísne pravidlá, aký obsah môže byť nahrávaný. Tu je v bode 3.8 stanovené, že obsah ukladaných súborov nesmie byť v rozpore s právnym poriadkom Českej republiky.

V zozname súborov, ktoré je zakázané ukladať, sú tu na prvom mieste (3.8 a) menované súbory porušujúce autorské práva, práva súvisiace s autorským právom, práva k ochrannej známke, obchodné meno, chránené označenie pôvodu alebo práva priemyselné.

Pri akomkoľvek podozrení, že je právo ľubovoľného konkrétneho vlastníka autorských práv porušené daným súborom nahraným naším užívateľom, je tento súbor zo servera okamžite odstránený.

 

Ako môžeme nahlásiť závadné súbory?
Súbory je možné hlásiť ako emailom, tak jedným kliknutím na stránke s detailom súboru. O mazanie závadného obsahu sa stará špeciálne vyčlenené oddelenie. Podobné pravidlá platia samozrejme aj pri ľubovoľnom inom porušení zákona zo strany našich užívateľov, napríklad pri šírení detskej pornografie. V prípadnom trestnom konaní potom úzko spolupracujeme s Políciou ČR na dolapení páchateľov.

 

V súčasnosti vediete rokovania s českým zastúpením Medzinárodnej organizácie hudobného priemyslu (IFPI). Tá na vás má dokonca pripravenú žalobu, s ktorou ale vyčkáva. A to na to, ako dopadnú práve spomínané vyjednávania. V akej sú fáze?
Čo sa týka IFPI - rokovania s nimi prebiehajú posledných pár týždňov, našim záujmom je dohodnúť sa a ponúknuť tak našim zákazníkom rozšírenie našich služieb. Avšak rokovania ešte budú nejakú dobu prebiehať, zatiaľ k tomu nie je z obchodných dôvodov možné hovoriť viac.

Inak s IFPI spolupracujeme dlhodobo, čo sa týka žaloby, tak to bolo skôr zle interpretované novinármi. Nejaká hrozba žaloby nie je našou motiváciou v rokovaní s IFPI, od dohody s nimi si sľubujeme predovšetkým možnosť ponúknuť našim používateľom ďalšie rozšírenie služieb našho dátového úložiska Uložto.cz.

Najnovšie príspevky

Nie je vložená žiadna reakcia (názor).

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.Súhlasím