07.01.2016, 21:02

Bratislava sa môže pochváliť, v kvalite života poskočila a predbehla aj Brusel

Bratislava sa môže pochváliť, v kvalite života poskočila a predbehla aj Brusel

Rešpektovaný server numbeo.com zverejnil nové údaje o výške kvality života v rôznych mestách. Bratislava sa v celosvetovom rebríčku umiestnila na solídnom 70. mieste z celkového počtu 143 miest. Skončila tak pred Varšavou, Parížom alebo Bruselom.

Poradie sa vypočítava na základe siedmich kritérií. Medzi ne patrí kúpna sila, bezpečnosť, úroveň zdravotnej starostlivosti, cena nehnuteľností, index spotrebiteľských cien, čas strávený dopravou po meste alebo miera znečistenia ovzdušia.

Server Numbeo.com, ktorý citujú prestížne svetové tituly ako magazín Forbes, BBC alebo denník The New York Times, vychádza z online prieskumov. Dáta aktualizuje raz za pol roka.

Lepšie ako Bratislava si však počínali obe české mestá, ktoré boli zaradené v rebríčku. Portál idnes.cz upozorňuje, že Prahu tentoraz predbehlo Brno. Zo štatistík vychádza perfektne. V porovnaní 143 miest na všetkých kontinentoch mu patrí 46. priečka a 18. miesto v Európe.

K lepšiemu umiestneniu v rebríčku Bratislavy výrazne pomáhajú nízke ceny tovaru, potravín, dopravy či najrôznejších služieb. U miest, ktoré dopadli lepšie, sú ceny nižšie len v poľskom Gdansku, mexickom Monterrey, Záhrebe, tureckých mestách Bursa a Izmir, v Prahe a Brne a v juhoafrickom Kapskom Meste.

Skvelé hodnotenie získala doprava. Bratislava nepatrí medzi najväčšie mestá a to jej dosť v tomto kritériu pomohlo. 

Rebríček svetových metropol ďalej ovplyvnilo to, za koľko sa v nich dá kúpiť byt s výmerou 90 metrov štvorcových v pomere k príjmom tunajšej rodiny. Tu už Bratislava toľko neexceluje. Zarobiť si na byt je pre bratislavskú rodinu skoro rovnako neľahké ako pre rodinu v Prahe alebo v San Franciscu, ktoré je inak niekoľkonásobne drahším mestom.

Kde sa žije najlepšie? Výber prvých 10 miest (+zoznam vybraných):

11. Sacramento, USA
14. Viedeň, Rakúsko
15. Kodaň, Dánsko
32. Amsterdam, Holandsko
40. Berlín, Nemecko
46. Brno, ČR
49. Ľubľana, Slovinsko
53. Madrid, Španielsko
56. Tokio, Japonsko
57. San Francisko, USA
58. Praha, ČR
66. Abú Zabí, SAE
68. Los Angeles, USA
69. Manchester, Veľká Británia
70. Bratislava, Slovensko
71. Chicago, USA
74. Varšava, Poľsko
76. Brusel, Belgicko
86. Paríž, Francúzsko
104. Londýn, V. Británia
109. New York, USA
127. Moskva, Rusko